Uzmanlar: Kazaya davetiye çıkarıldı

Güncelleme Tarihi:

Uzmanlar: Kazaya davetiye çıkarıldı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 23, 2004 11:24

Sakarya'da meydanan gelen tren kazasını değerlendiren Birleşik Taşımacılar Sendikası Genel Başkanı Fehmi Kütan, "AKP ve TCDD yönetimi, uyarılara kulaklarını tıkadı, altyapı hazırlanmadan bir inat uğruna seferlere başladı. Basın da uyarılarımızı kamuoyuna duyurmayarak sorumluluğunu yerine getirmedi" dedi. Kütan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı da istifaya çağırdı.

Haberin Devamı

Birleşik Taşımacılık Sendikası'nın (BTS) genel merkezinde çeşitli oda,  dernek ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK)  temsilcileriyle basına açıklama yapan Genel Başkan Fehmi Kütan, kazaya ilişkin değerlendirmesinde hükümleti "duyarsızlık ve bilim dışı hareket etmekle" suçladı. Hızlı tren seferlerinin gündeme getirildiği ilk günden itibaren eleştirilerini dile getirdiklerini belirten Kütan, "Ancak TCDD ve AKP hükümeti bize kulaklarını tıkadı. Gerekli uyarıları kendilerine anlatmaya çalıştık. Altyapı hazırlanmadan yola çıkacak olan trenlerin faciaya yol açacağını söyledik, dinlemediler" dedi.

Kütan, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Genel müdürümüz (ben yaparım) efelenmesiyle hareket etti ve inat uğruna trenler sefere konuldu. Tren kazasının sebebi bizzat "hızlı tren"dir. Altyapıyı hazırlamayıp sadece trenin hızını artıranlar, bu uygulamaya da (hızlı tren) adını koymuştur. Dün akşam yaşanan kazanın ortaya çıkmasanın sebebi de budur. Açıkça, kazaya ve faciaya davetiye çıkarılmıştır."

Basının da bu kazada sorumluluğunun olduğunun altını çizen Kütan, uyarı ve eleştirilerine yayınlarda yer verilmediği ve görüşlerinin kamuoyuyla paylaşılmadığını söyledi.  Kütan, açıklanan ölü sayısının da daha fazla olduğunu iddia etti. 

"BAKAN YILDIRIM İSFA ETMELİ"

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan BTS Genel Başkanı Fehmi Kütan, "Yaptığı her işte, AB'yi örnek gösteren hükümet, AB ülkelerindeki bakanları örnek almalı. Böyle bir kaza hangi AB ülkesinde olursa, sorumlular gereğini yerine getirirdi. Biz de sorumluların gereğini yerine getirmesini istiyor ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın istifa etmesini istiyoruz" dedi.

STK'LARIN TEPKİLERİ

Öte yandan, meydana gelen kaza sonrası çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) da tepkilerini dile getirdi. Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, ulaşım güvenliğinde öncelikle sağlam altyapı üzerinde durulması gerektiğini söyledi.
  
Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, Sakarya'nın Pamukova ilçesinde hızlandırılmış trenin raydan çıkması sonucu meydana gelen kazanın tüm ülkeyi üzüntüye boğduğunu belirterek, bu kazanın dikkatleri bir kez daha “ulaşımda güvenlik” tedbirleri üzerinde yoğunlaştırdığını dile getirdi.

“SİNCAN-ARİFİYE HATTI TAMAMLANMALI”
  
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu da, yaptığı yazılı açıklamada, kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, yıllardır yapımı geciken Sincan-Arifiye demiryolu hattının tamamlanarak, hızlandırılmış trenin bu hattı kullanması” gerektiğini savundu.

Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev-Maden-Sen) Genel Başkan Vekili Tayfun Görgün, Sakarya'daki tren kazasıyla ilgili olarak, “Popülist bir anlayışla gündeme getirilen hızlı tren projesinde korkulan oldu” dedi.
  
DİSK'e bağlı Genel-İş Yönetim Kurulu'nca kazayla ilgili yapılan açıklamada da, kazanın altyapı yetersizliği nedeniyle meydana geldiği savunuldu. Açıklamada, “Ulaştırma Bakanı'nın derhal görevinden istifa etmesi ya da görevden alınması gerekmektedir” denildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!