GeriGündem Uzmanlar depremi suçlamıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzmanlar depremi suçlamıyor

Türk ve yabancı deprem uzmanlarının ortak bir görüşü var: Felakete yol açan depremin kendisi değil, uygun yapılmayan binalar. Yönetmeliklere uyulsa büyük depremlerin bile hasarsız atlatacağını söylüyorlar.

MUSTAFA ERDİK

(B. Ü. Deprem Mühendisliği Bölüm Başkanı)

Mesele inşaatlarda

Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik, Türkiye'deki depremin yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olmasına rağmen yollar ve köprüler gibi usulüne uygun yapılan yapıların şiddetli sarsıntıya dayanabildiğini söyledi. Prof. Dr. Erdik, zarar gören yerlerin başında tümüyle kötü inşa edilen evlerin geldiğini vurgulayarak, ‘‘Bölgede büyük tahribat olduğunu görüyoruz. Ama tahribat depremin şiddetinden çok inşaatların yetersizliğinden kaynaklanıyor. Çöken binaların çoğu en az 4 katlı binalar. Bunların çoğunda zemin kat duvarları dükkan yapmak için yıktırılmış. Bu da yapıyı zayıflatan bir etken’’ dedi.

PROF. LES YOUD

Yönetmeliğe uyulmuyor

Deprem bölgelerini inceleyen ABD'li deprem uzman ekibinin başkanı Prof. Les Youd, Amerika'nın Sesi Radyosu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1975'ten bu yana çok iyi bir inşaat yönetmeliği bulunduğunu halde buna uyulmadığını anlattı:

‘‘California'da 5 yıl önce meydana gelen şiddetli depremde sadece 60 kişi ölmüştü. Çünkü buradaki binaların çoğu yönetmeliğe uygun yapılmıştı. Depreme dayanıklı bina inşa etmenin sadece yüzde 5 ek harcaması var. Türkiye'de, son 60 yılda şiddetli 12 deprem meydana geldi. Deprem merkezi bu süre içerisinde batıya, 12 milyon kişinin yaşadığı İstanbul'a doğru ilerliyor. Gelecek deprem büyük olasılıkla İstanbul'a çok yakın olacak. Bu şiddette bir sarsıntı İstanbul'da büyük tahribata yol açar. Hükümet en azından yeni binalara inşaat yönetmeliğini titizlikle uygulamalıdır.’’

GARY SEARER VE TERENCE PARET

(ABD'li deprem mühendisleri)

Kapitalizmin ürünü

ABD'de, hasarlı binaların tamiri, yeni binaların yapımı konusunda danışmanlık ve araştırma yapan Wiss Janney Elstner Ortaklığı şirketinde görevli iki deprem mühendisi, afet bölgelerinde inceleme yapmak üzere dün İstanbul'a geldi. Türkiye'de 10 gün boyunca tamamen yıkılmamış olan hasarlı binalarda inceleme yapacak olan Kaliforniyalı Gary Searer ve Terrence Paret, gözlemlerini bir raporda toplayacaklar.

Paret, ‘‘Bu sonuçtan hepimizin bir ders çıkarabileceğini, özellikle Türkiye için yararlı olacağını umuyoruz’’ dedi. Paret, her depremin dünyadaki birçok ülkedeki imar yasalarında değişiklilere neden olduğunu, teknik adamlara birşeyler öğrettiğini belirtti.

Türkiye'deki bina yapımında ABD'de geçerli olan kuralların birçoğunun geçerli olduğuna değinen Paret, ‘‘Birilerini suçlamak çok güç, ayrıca inceleme yapmadan kesin birşey söylemek de zor, ancak mühendis müteahhitin söylediği doğrultusunda bazı uyanıklıklar yapıyorsa bu kapitalizmin ürünüdür, dünyanın birçok ülkesinde oluyor’’ dedi.

ABD’de İzmit depremi toplantısı

Dünyanın ünlü yer bilimcileri, 5-6 Aralık 1999 tarihlerinde San Francisco’da yapılacak uluslararası toplantıda, İzmit depremini tartışacak. 'İzmit depremi' oturum başkanlığını Prof. Dr. Aykut Barka yapacak. Toplantıda, bilim dünyasını şaşkına çeviren Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın olağanüstü düzenli hareketi ele alınacak.

1939’dan beri 7 büyük depremle batıya göç eden ve 900 kilometrelik kısmı kırılan fayın fiziği sorgulanacak. Fayı 1948’de keşfeden Prof. Dr. İhsan Ketin’den sonra, fay üzerinde en yoğun çalışmaları yapan Prof. Dr. Aykut Barka, İzmit Depremi’ni değerlendirecek. Toplantıya, dünyanın çeşitli ülkelerinden ve Türkiye’den yer bilimciler katılacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle