Üzeyir Garih uğurlandı

Üzeyir Garih için, mezun olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Taşkışla binasında ve Neve Şalom Sinagogu'nda birer tören yapıldı. Garih'in cenazesi daha sonra, Ulus Musevi Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Haberin Devamı

Üzeyir Garih için ilk tören, 1946 yılında girdiği ve 1951 yılında mezun olduğu ve fahri doktora derecesi aldığı İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yapıldı. İTÜ Taşkışla'da saat 10:20'da başlayan törende ilk olarak İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer konuştu. Sağlamer'in konuşması sırasında bir kişinin fenalaşması üzerine panik yaşandı. Sağlık görevlilerinin müdahale ettiği kişinin kim olduğu öğrenilemedi.

Sağlamer'in anons edilmesi sırasında ise yanlışlıkla "merhum İsak Alaton" ifadesi kullanıldı. Daha sonra anons "merhum Üzeyir Garih" olarak değiştirildi.

Sağlamer'in ardından kürsüye Garih'in İTÜ'den sınıf arkadaşı Prof. Dr. Hasan Fehmi Yazıcı konuştu. Yazıcı arkadaşının çalışkanlığı ve üretken kişiliğinden örnekler vererek kendisini çekemeyenlerin onu öldürdüğünü söyledi.

Yazıcı'nın ardından yine okul arkadaşı İTÜ Geliştirme Vakfı Başkanı Hulusi Damgacıoğlu, konuştu. Damgacıoğlu, arkadaşının insanlara duyduğu sevgiden, eğitimin kendisi için ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Damgacıoğlu sözlerini "ruhun şad olsun kardeşim" sözleriyle bitirdi.

Törende, Alarko Holding Yönetim Kurulu üyesi Güner Koçer de bir konuşma yaptı. Koçer'in ardından konuşan 47 yıllık ortağı ve 50 yıllık arkadaşı İsak Alaton "Yarım asır süren, kardeşten yakın birlikteliğimizi heyecanlı bir macera olarak yaşadık. Hayatım boyunca bana büyük mutluluk veren bu muhteşem yolculuk sevgili yoldaşım Üzeyir için şimdi noktalandı. 'Yüce Tanrı öyle münasip gördü' diyerek, teselli bulalım ve gerçeği kabullenelim." dedi.

Alaton, Üzeyir Garih'in dünyadaki ömrünün er veya geç bir gün noktalanacağının idrakinde olduğunu belirterek, bazı insanların yaşamadan öldüklerini, bazılarının ise öldükten sonra da yaşamlarının devam ettiğini kaydetti. Garih'in ikinci gruba iyi bir örnek olduğunu ifade eden Alaton, ''Üzeyir, yarattığı eserlerinde, kitaplarında ve Alarko'da yaşamaya devam edecektir'' dedi.

Alaton, sözlerini "Hayat denizine birlikte yelken açtık, bütün Türkiye müstesna bir insanı kaybetti. Bayrağı dik tutacağız, hepimizin başı sağolsun" diyerek bitirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Taşkışla binasındaki törenin ardından Garih'in cenazesi, Neve Şalom Sinagogu'nda götürüldü.  Yoğun güvenlik önlemleri alınan Sinagog'a sadece akrabaları ve dostları alındı. Buradaki dini törenin ardından Garih'in cenazesi, Ulus Musevi Mezarlığı'nda defnedildi.

Haberle ilgili daha fazlası: