‘Üzerlerine gitmeyin tavsiyemiz olmuştu'

Güncelleme Tarihi:

‘Üzerlerine gitmeyin tavsiyemiz olmuştu
Oluşturulma Tarihi: Mart 21, 2016 22:22

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Çözüm Süreci içinde valilerimize bazı tavsiyelerimiz olmuştu. Yani ‘Sakın böyle bazı ufak tefek konularda sıkıştırmayın, üzerlerine gitmeyin’ diye. Bu bir iyi niyetti, fakat istismar edildi ve o süreç içinde ülkemize ciddi manada silah girişi oldu” dedi.

Haberin Devamı

Erdoğan, önceki akşam TRT’de yayınlanan ‘Cumhurbaşkanı’nın Gençlerle Buluşması’ programında sorulara özetle şu yanıtları verdi:

CİDDİ SİLAH GİRİŞİ

“Millete rağmen siyaset yapmaya kalkanları millet ilk fırsatta cezalandırdı. Neticede gelinen nokta şu andaki durum oldu. Fakat terör, bu defa farklı bir şekilde istikamet çizdi ve baktılar ki halktan belli destek yok, öyleyse bir sindirmeyi daha farklı yapacağız. Nasıl yapacağız? Şu andaki yaşadığımız tabloyla; çünkü o Çözüm Süreci içinde valilerimize bazı bizim tavsiyelerimiz olmuştu, yani ‘Sakın böyle bazı ufak tefek konularda sıkıştırmayın, üzerlerine gitmeyin’ vesaire diye. Güvenlik güçlerimizi de valilerimiz doğrusu o noktada biraz baskıya aldılar diyebilirim. Niye? Yani devletin bu noktada ciddi bir baskısı yok, dolayısıyla Kürt vatandaşlarım ‘Bize işte devletin baskısı var’ demesin diye elinden o kozu alalım istediler. Bu bir iyi niyetti fakat bu iyi niyet ne yazık ki ciddi manada istismar edildi ve o süreç içinde ülkemize ciddi manada silah girişi oldu.
Çünkü bizim sınırlar biliyorsunuz, çok çok uzun. Sadece Suriye sınırı 911, Irak sınırı 350 kilometre, İran sınırı var bütün buralardan girme şansı var. Bunu bunlar bu şekilde değerlendirdiler. Operasyonların faydası çok fazla oldu.

Haberin Devamı

1’E KARŞI 10’U ETKİSİZ

Operasyonlarla birlikte, sözde mezarlıklar kurdular, aslında çok manidardır, tabutların içinde bunlar silahlar sokmuşlar Türkiye’ye. Tabii bu konu da manidardır, yani nasıl bunlar gözden kaçtı, tabii sınırlarda normal giriş kapılarından olan şeyler değildi. Kapıların dışındaki bölgelerden giriş yapıldı.

Operasyonlarda 300’ü aşkın şehidimiz var, ama bu arada da nereden bakarsanız bakın 1’e 8, 1’e 10 onlardan da tabii etkisiz hale getirilenler oldu. Bu süreç, kararlılıkla devam edecek.” 

BAKMADAN GEÇME!