GeriGündem Uzaya gidecek ilk Türk: İstanbul'da yaşamak daha tehlikeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzaya gidecek ilk Türk: İstanbul'da yaşamak daha tehlikeli

Uzaya gidecek ilk Türk: İstanbul'da yaşamak daha tehlikeli

NASA'nın eğitim verdiği İTÜ Uzay Mühendisliği öğrencisi Halil Kayıkçı, 2017’deki uzay yolculuğu için gün sayıyor. Kayıkçı, “Uzaydan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence” dedi.

Ev kadını bir anne ile esnaf bir babanın 4 çocuğundan biri olan Halil Kayıkçı’nın en büyük hayali uzaya gitmekti. Habertürk'ten Ümran Avcı'nın haberine göre İTÜ’de uzay mühendisliği okuyan Kayıkçı, dersteyken arkadaşları “Bir şirket uzaya turist götürüyormuş” deyince “Neden o ben olmayayım?” diyerek harekete geçti.

Çekiliş ve testler sonrası Türkiye’de ilk 3’e girdi. Ardından NASA’da 60 ülkeden 107 kişi ile 1 haftalık eğitimden geçti, uzay yolculuğu biletini alan 23 kişiden biri oldu. Aslında yolculuk 2015 için planlanmıştı. Ancak 2014’te başka bir turistik uzay aracı olan Virgin Galactic’in test sürüşü sırasında kanadı açılmadı, infilak etti ve 2 pilotundan biri hayatını kaybetti. Bu kaza, diğer şirketlerin uçuşlarını da etkiledi.

Kayıkçı’nın yolculuğu için yeni tarih 2017 oldu. NASA’da çalışmanın çocukluk hayali olduğunu belirten Kayıkçı, “Yüzde 98, 99 ihtimalle Churasan diye Karayip adası var. Biz oradaki uzay limanında aracımıza binip roketlerimizi çalıştıracağız. 2 kişilik uzay aracında co-pilot gibi olacağım. Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence. Eve giderken daha fazla tedirgin oluyorum” diye konuştu.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False