GeriGündem Utoya katliamının fotoğrafı yayınlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Utoya katliamının fotoğrafı yayınlandı

Utoya katliamının fotoğrafı yayınlandı
refid:18322929 ilişkili resim dosyası

Norveç’in Utoya adasında en az 85 genci öldüren, birçok genci de yaralayan saldırganın olay anında çekilen bir fotoğrafı ortaya çıktı.

Norveç devlet televizyonu NRK muhabiri Marus Arnesen farkında olmadan çektiği ve VG gazetesinin internet sitesinde yayımlanan bu fotoğrafta saldırgan, etraftakilere ateş açtıktan sonra adanın sahilinde, cesetlerin arasında dolaşırken görünüyor.

 

Fotoğraftaki kişi Norveç basınında saldırının zanlısı olduğu öne sürülen Anders Behring Breivik'e benziyor.

ŞARKIYLA BİRLİKTE KURŞUN YAĞDIRDI

Utoya Adası’ndaki katliamın görgü tanıklarının ortak ifadesi şu yönde:

İşçi Partisi gençlik kollarının her yıl düzenlediği kampın bu yılki ayağı için adaya gelen 14-19 yaş arası 560 genç, önceki gün yemek sırasında beklerken, polis üniformalı, sarışın, uzun boylu bir kişi geldi. Bir grup genç, “Oslo’da bir saldırı oldu, güvenlik önlemlerini anlatmaya geldim” diyerek kendilerini yanına çağıran ve sonradan Breivik olduğu anlaşılan bu kişinin yanına gitti. Saldırgan bu sırada çevreye ateş açmaya başladı. Dehşet anlarıyla ilgili bazı ifadeler şöyle:

Nicoline Bjerge Schie: Saldırgan şarkılar söyleyerek etrafa rastgele ateş ediyordu. Bir kayanın arkasında saklanarak kurtuldum.

Prableen Kaur: Cesetlerin arasında ölü taklidi yaparak hayatta kaldım. Saldırgan “Hepinizi öldüreceğim” diye bağırıyordu.

Adrian Pracon: Adadaki manzara bir Nazi filmi gibiydi. 10 metre ötemde, suya düşenlere bile ateş açtı. Elinde M16 vardı. Bizi öldüreceğini haykırıyordu. Omzumdan vuruldum. İki metre kadar yakınıma gelmişti. Nefesini duyabiliyordum. Otomatik silahın sıcaklığını hissedebiliyordum. Canlı olanları kontrol etmek için tekmeledi. Beni es geçti.

BAŞBAKAN: CENNETİM, CEHENNEME DÖNDÜ

Kollarındaki reflektörleriyle üzerindeki polis üniforması net bir şekilde seçilen saldırganın elinde silah tuttuğu da görülebiliyor.

 

Saldırıdan sağ çıkan gençler, olayın failini "sarışın, mavi gözlü, uzun boylu "olarak nitelendirmiş ve üzerinde bir polis üniforması olduğunu söylemişti.

SARIŞIN, MAVİ GÖZLÜ, UZUN BOYLU... İŞTE O ZANLI

Ölü taklidi yaparak olaydan sağ kurtulduğunu anlatan Prableen Kaur isimli genç kadın da yaşadıklarını "Saldırgan ateş etmeye başlayınca polis bize neden ateş ediyor diye düşündüm" sözleriyle anlatmıştı.

 

Saldırganı adaya getiren feribottakiler de polis üniformalı bir kişinin "Oslo'daki patlamadan sonra kontroller yapacağı gerekçesiyle" adaya geldiğini anlatmıştı.

 

Utoya katliamının fotoğrafı yayınlandı

 

SALDIRI SIRASINDA BÖYLE SAKLANDILAR

 

Yine VG gazetesinde yayımlanan ve muhtemelen bir cep telefonu kamerasıyla çekilen bir başka fotoğrafta ise adadaki gençlerin saldırı sırasında hayatta kalmak için neler yaptığı görülebiliyor.

NORVEÇ'TE GENÇLİK KAMPINA SALDIRI / FOTO GALERİ

Jorid Holstad Nordmelan isimli gencin çektiği fotoğrafta, saldırı anında bir grup gencin kaldıkları yurdun bir odasına toplandığı görülebiliyor.

 

Yataklarıyla kapının önüne barikat kuran ve hiç ses çıkarmadan polisin gelmesini bekleyen gençler, korkunç kıyımdan kurtulmayı başarıyor.

 

YÜZEREK KAÇMAYA ÇALIŞTILAR / WEB TV 

 

Utoya katliamının fotoğrafı yayınlandı
 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False