GeriGündem Utanç AIDS’i arttırıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Utanç AIDS’i arttırıyor

Toplumdan dışlanma ve hor görülme korkusu yüzünden AIDS'li olduklarını saklayan hastalar, bu hastalığın hızla yayılmasına neden oluyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra Çalangu, Türkiye'de de AIDS'in çok ayıp bir hastalık olarak kabul edildiğini belirtti. Prof. Dr. Çalangu, ‘‘Bunun için insanlar hastalıklarını gizliyorlar. İnsanlardan kaçıyorlar. Hastalıklarının bilinmesini istemiyorlar. Hatta kendilerini toplumdan tecrit ediyorlar’’ dedi. Prof. Dr. Çalangu, Avrupa'da çalışan bazı AIDS'li Türk işçilerinin de hastalıklarını bilmeden eşlerine, çocuklarına veya çevresinde bulunanlara çeşitli yollarla bulaştırdıklarını söyledi. AIDS tedavisinde kullanılan ilaçlardan bazılarının Türkiye'de de satıldığını belirten Prof. Dr. Çalangu, son 2 yıldır, bu ilaçların kullanılmasıyla, ölüm oranının önemli ölçüde düştüğünü açıkladı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ise, Türkiye'de, kasım ayı itibarıyla 485'i taşıyıcı, 257'si hasta olmak üzere, toplam 742 kişi HIV virüsü taşıyor. Öte yandan dün, Dünya AIDS Günü nedeniyle Türkiye'de ve tüm dünyada etkin gösteriler yapıldı. Gösteri ve mitinglerde AIDS hastalığının yayılmasının önlenmesi için sürdürülen çalışmalara hız verilmesi istenirken sık sık AIDS hastalarıyla dayanışma kararlılığı dile getirildi.

Otobüslere pano

Taylan'da yetkililer,. halkı AIDS konusunda bilgilendirmek için toplu taşım araçlarına broşür ve panolar astılar. Otobüsler, AIDS'le mücadelenin önemini ve AIDS'li hastalara karşı anlayış ve sevgiyle yaklaşılmasını vurgulayan reklam panolarıyla donatıldı.

Dünya AIDS günü

Dün, çağın vebası olarak adlandırılan hastalıkla mücadelede etkin önlemler alınması ve AIDS’lilerin dışlanmaması için Vietnam'dan Haiti'ye kadar dünyanın dört bir köşesinde ilginç etkinlikler gerçekleştirildi.

Yüzbaşı Prezervatif

Tayland Nüfus ve Topluluk Geliştirme Birliği adlı kuruluş başkent Bangkok'ta Yüzbaşı Volkan kılığına soktuğu memurlar aracılığıyla belediye otobüslerindeki yolculara prezervatif dağıttı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False