GeriGündem Uranyuma depo Küçükçekmece
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  48
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uranyuma depo Küçükçekmece

Uranyuma depo Küçükçekmece
refid:13011489 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün Tebriz’de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile yaptığı iki saati aşan görüşmenin ayrıntıları belli oldu.

Kabil’de ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmede, Batı dünyasının İran’a karşı tavrının daha da sertleşeceği mesajını alan Davutoğlu, bu izlenimini Ahmedinejad ve Muttaki’ye net bir şekilde aktardı. Davutoğlu, İran’a şu mesajı verdi:

Yaptırımlar sarsabilir

“Eğer diplomasinin yolunu tamamen tıkar ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey’in uranyumun İran dışında depolanması önerisini baştan reddederseniz, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya (P5+1) en kısa sürede daha sert yaptırım uygulaması başlatabilir. Bu yaptırımlar da İran’ı ciddi şekilde sarsabilir. Türkiye olarak sorunun çözümünde her türlü katkıyı yapmaya hazırız.”

İstanbul için  tehlike yok

Daha önce az ölçekli uranyumun Türkiye dahil yurtdışında depolanmasına karşı olduğunu bildiren Tahran yönetimi, Davutoğlu’nun verdiği mesajlardan sonra bu tutumunu yeniden gözden geçirme kararı aldı. Bunun üzerine görüşmede, İran’ın yüzde 3.5 oranındaki az ölçekli 1200 kilo uranyumunun depolanmasına karşı, Fransa veya Rusya’dan alacağı yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyumun eş zamanlı değiştirilmesi (Swap) ele alındı. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İran eş zamanlı takası kabul ettiği takdirde, İran’ın uranyumu İstanbul Küçükçekmece’de göl kenarında bulunan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na bağlı Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (ÇNAEM) depolanacak. ÇNAEM’in İstanbul ve çevresini herhangi bir tehlikeye sokmayacak şekilde İran uranyumunu saklayabilecek kapasiteye sahip olduğu, bu nedenle yeni bir ek inşaata gerek duyulmadığını belirtildi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle