GeriGündem Ünlülerin modacısı Blass öldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlülerin modacısı Blass öldü

Nancy Reagan, Barbara Streisand ve Barbara Walters gibi ünlüleri giydiren, modanın efsane ismi Bill Blass, New York yakınlarındaki Connecticut'ta 79 yaşında öldü. Blass'ın yakın arkadaşı olan Helen O'Hagan, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, Blass'ın New Preston'daki evinde, 80 yaşına girmesine 10 gün kala kanserden öldüğünü söyledi.

60 yıllık meslek hayatında desinatörlükten efsaneliğe yükselen Blass, 700 milyon dolar cirosu bulunan bir moda imparatorluğu kurmuştu.

Amerika'nın kalburüstü kadınlarını giydiren Blass'in müşterileri arasında, başkan eşleri Nancy Reagan ve Barbara Bush, Barbara Streisand ve Candice Bergen gibi sanatçılar, Brooke Astor, Nancy Kissinger ve Gloria Vanderbildt gibi tanınmış kişiler bulunuyordu. Blass'ın imzasını taşıyan tek bir süeterin 800 dolara satıldığı biliniyor.

Kadınların yanı sıra erkek ve çocuk giyimi de üreten Blass mücevher ve ayakkabıdan, kürk ve lüks otomobillerin iç döşemelerine kadar pek çok yeni modaya imza attı.  

1961, 1963, 1970 ve 1986 yıllarında 4 kez Coty Amerikan Moda Eleştirmenleri ödülünü kazanan Blass, yine 1986'da Amerika Moda Tasamcıları Konseyi ödülünü de almıştı.  

1922 yılında doğan Blass, 1940 yılında New York'a gelerek McDowellModa Okuluna yazıldı ve moda desinatörü oldu. İkinci Dünya Savaşı'ndansonra Maurice Rentner şirketine giren ve 1970'te bu şirketi satın alarak adını Bill Blass Ltd. olarak değiştiren tasarımcı, 1999 yılındaonu 50 milyon dolara satmıştı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle