GeriGündem Üniversiteliye seks dersi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteliye seks dersi

Bazı üniversitelerin Eğitim fakültelerinde cinsel eğitim başladı. ‘‘Seks ve Bilinç’’ adıyla verilen derste, öğrencilere bekaret, eşcinsellik, mastürbasyon, vajinal cinsel ilişki, hamilelikten korunma yöntemleri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili ayrıntılı bilgiler veriliyor.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı'nın liselerde başlattığı 'cinsel eğitim' dersleri şimdi de üniversitelerde verilmeye başlandı. Uludağ Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve İzmir 9 Eylül Üniversitesi'nin Eğitim Fakülteleri ile Marmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi'nde cinsel eğitim dersleri veriliyor. Bilgi ve Sabancı Üniversiteleri ise ders programı ile ilgili bilgi alarak, çalışmalarını sürdürüyor.

Sağlık Bakanlığı'nın işbirliği ile Birleşmiş Milletler Fonu'nundan sağlanan maddi destek ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı'nın çalışmalarıyla oluşurulan programın derslerini alan öğrenci sayısı 200'ü aşıyor.

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı Genel Müdürü Dr. Demet Güral, ‘‘Amacımız, eğitim fakültelerinin son sınıfında olan öğrencilere bu dersi vererek, örgün eğitimde görev yapacak bu kişilerin öğrencileri sağlıklı eğitmeleridir’’ dedi.

Cinsel eğitimin çocukların cinsellikle ilgili soru sormaya başladığı anaokulundan itibaren başlaması gerektiğini söyleyen Dr. Demet Güral, ‘‘Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı cinsel eğitim dersleri yetersiz. Ancak iyi bir başlangıç yapıldı. Biz de eğitim verdiğimiz üniversitelerde öğretmen olarak görev yapacak öğrencilerin iyi bir eğitim almasını istiyoruz’’ diye konuştu.

MÜFREDATTA CİNSEL EĞİTİM

Eğitim fakültelerinin son sınıfında bulunan öğrenciler vakfın belirlediği 13 eğitmenden ders alıyor. 'Cinsel Sağlık Bilgileri Eğitimi' adıyla seçmeli ders olarak haftada üç saat verilen derslerin ilk adımı 1997 yılında atıldı.

CİNSEL YOLCULUĞA BAŞLARKEN

Derste öğrencilere bir kitap veriliyor. Seks ve Bilinç adını taşıyan kitap 'Yolculuğa Başlarken' başlıklı bir yazı ile başlıyor. ‘‘Cinsellik yaşamınızın farklı zamanlarında farklı önem taşır ve her zaman cinsel bakımdan aktif olmayabilir ya da olmak istemeyebilirsiniz. 'Seks ve Bilinç' bireyler için hazırlanmıştır. Devamlı birlikte olduğunuz bir kişi, kocanız ya da karınız var olabilir, çocuklarınız olabilir ya da tek başınıza yaşıyor olabilirsiniz. Başlangıç noktanız ne olursa olsun, deneyimleriniz sadece size özgüdür ve halen bu yolculuğun içindesiniz. Gideceğiniz yere varana kadar, nereye doğru gittiğimizi bilmeyebilirsiniz ama yolculuk boyunca keşfedecekleriniz de işin eğlenceli yanı olabilir. Sevgi, duygular ve güvensizlikler hep bu yolculukta rol oynar. Herkes aynı şeyleri duymayabilir. Gerek fiziksel, gerek duygusal açıdan hepimiz farklı aşamalarda olgunlaşırız. Dış etmenler de, cinselliğiniz üzerinde güçlü etki yaratabilir ve bu da sizin kendinize verdiğiniz değeri etkiler’’ diye devam ediyor.

Daha sonra 'Yolculuk Hazırlıkları' adlı başlıkla adet görme, ergenlik sırasında erkekleri ve kızları etkileyen değişiklikler, temel gerçekler ile devam eden yazıda Cinsel Yaşama hazırlıklı olmak için 'Yanınıza neler almalısınız' adlı bölüm geliyor.

Bu bölümde erkeklerin kullandığı gebeliği önleyici yöntemler (prezarvatif-olumlu ve olumsuz yanları) ve kadınların kullandığı yöntemler (doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar, norplant, spermisidler, hormon enjeksiyonu yöntemlerinin olumlu, olumsuz yöntemleri) anlatılıyor. Ayrıca takvim ve geri çekme yöntemleri de olumlu ve olumsuz yönleriyle ayrıntılı olarak kitapta yer alyıor.

Kitabın 'Yolculuk Arkadaşları' adlı bölümü ise şöyle başlıyor:

‘‘Kadın ile erkek arasındaki cinsel ilişki, ayrı cinsten cinsel ilişki ya da doğru ilişki olarak tanımlanır. Aynı cinsten eşler arasındaki cinsel ilişkiye homoseksüel yani eşcinsel ilişki denir. Eşcinsel erkekler, diğer erkeklere cinsel ilgi duyanlardır. Eşcinsel kadınlar ya da lezbiyenler başka kadınlara cinsel ilgi duyanlardır. Bazı insanlar çok erken yaştan itibaren eşcinsel olduklarını bilirler ve bu bilgi onları rahatsız etmez.’’

ÇEKİCİ YERLERİ ZİYARET

Kitabın 'Çekici Yerleri Ziyaret' başlıklı bölümünde ise ilk adımın kendi cinsel duygularının keşfetme ve bundan zevk almak için kendine izin verme gerekliliği üzerinde duruluyor. Bu bölümde 'vajinal cinsel ilişki' bölümünde ayrıntılı olarak ilişkinin tarifi yapılıyor. Orgazmın da anlatıldığı kitapta 'Yolculuğun Riskleri' konusunda ise cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve belirtileri anlatılıyor.

Kadın vücudu ve erkek vücudunda bulunan organların tanımının da yapıldığı kitapta bekaret, gebelik, kürtaj da ayrın- tılı olarak açıklanıyor.

Radyo Foreks yayınlayacak

MÜFREDAT programına giren cinsel eğitim, 27 Mart'tan itibaren Radyo Foreks'te de verilecek. Bu pardo programında öğrencilere dağıtılan 'Seks ve Bilinç' başlıklı broşürdeki bilgiler aktarılacak, soru sormak isteyenlerin soruları yanıtlanacak.

Uluslararası Aile Planlaması Federasyonu BBC Dünya Servisi ile ortaklaşa gerçekleşen programda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğİtim Araştırma Birimi uzmanları radyo programında sorulara yanıt verecek.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False