GeriGündem Üniversiteler açılacak mı? Öne çıkan 3 soru!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteler açılacak mı? Öne çıkan 3 soru!

Üniversiteler açılacak mı? Öne çıkan 3 soru!

Üniversiteler ne zaman açılacağı ile gündemde yer alıyor. Bir süre önce YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın 21 duyurduğu anket, üniversitelerin açılıp açılmayacağı yönünde yol haritasını belirleyecek. Buna göre 3 milyonu aşkın öğrenci, vereceği anket cevabına göre üniversitelerin açılıp açılmayacağına yön verecek. Peki, üniversitelerin açılma sürecinde öne çıkan 3 soru ne olacak? İşte, o konu hakkında merak edilen detaylı bilgiler

Üniversitelerin açılış tarihi ile ilgili araştırmalar devam ederken gözler anket sonuçlarına çevrildi. Hürriyet Gazetesi Eğitim Müdürü Nuran Çakmakçı'nın köşe yazısına taşıdığı üniversitelerin ne zaman açılacağı konusu hakkında şu detaylar öne çıktı;

"Üniversite öğrencileri, kazandıkları ya da okudukları okulun özlemi içinde. Her ne kadar uzaktan eğitim alsalar da amfilerini, bahçelerini, arkadaşlarını kısaca kampuslarını özlediler. YÖK bu hafta 3 milyonu aşkın öğrenci ve 176 bin akademisyene pandemi sürecinde online eğitimin verimliliğine yönelik bir anket gönderdi. 21 soruluk anketin şu üç sorusu çok önemli:

- Bu yıl (2020-2021 eğitim öğretim yılı) ikinci dönemdeki eğitim sürecinin nasıl olmasını tercih edersiniz?

- Pandemi sonrasında (uygulama dersleri hariç) eğitim sürecinin nasıl olmasını tercih edersiniz?

- Pandemi sürecinde yüz yüze öğretimin başlatılması için YÖK’ün Sağlık Bakanlığı’ndan görüş almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Anket için öğrenci ve akademisyenlere perşembe akşamına kadar süre tanındı. YÖK bu anketi değerlendirerek bahar dönemi için alınacak kararda önemli bir sayısal veriyi elinde tutmuş olacak. Anket sonuçları Sağlık Bakanlığı’na da gönderilecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta yaptığı açıklamalarda vaka sayılarının gidişatından ve mutasyonlardan endişe duyduğunu belirtmiş, “Yüz yüze eğitimin risk teşkil ettiğini şimdiden söyleyebilirim” demişti. Yani Sağlık Bakanlığı yüz yüze eğitime pek sıcak bakmıyor ama son kararı vermeden önce bu anketin verileri de masada olacak.

Bakalım önümüzdeki hafta öğrencilerin istediği gibi bahar döneminde kampusların kapısı açılacak mı? Yoksa üniversiteliler bu yıl da öğretim dönemini kampus yüzü görmeden mi bitirecek?"

False