Üniversite öğrencilerinin ‘ihtiyaç haritası’

Üniversite öğrencilerinin ‘ihtiyaç haritası’

Yeni akademik yılın açılışına sayılı günler kala üniversite öğrencileriyle yapılan araştırmaya göre, yurt sakini her 10 gençten 5’i güvenliğin yetersiz olduğunu düşünüyor. Erkek öğrenciler çoğunlukla kendi evlerine çıkarken, kız öğrenciler ise daha çok devlet yurtlarını tercih ediyor. Üniversiteli gençlerin yüzde 70’inden fazlası sosyalleşecek alanların azlığından şikâyet ederken, yüzde 85’i nitelikli birer kütüphane ve etüt odası istiyor.

Haberin Devamı

DÖRT ŞEHİR BEŞ ÜNİVERSİTE

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Univa Öğrenci Evi Kampusları, dört farklı şehirden beş üniversitenin öğrencileriyle yüz yüze anket ve odak grup görüşmesi yöntemiyle araştırma yaptı. 18-26 yaşındaki öğrencilerin katıldığı araştırmada yaş, cinsiyet, geldiği şehir, üniversitede bulunma süresi ve bölümleri gibi özellikler dikkate alındı. Araştırma ile öğrencilerin konaklama konusundaki algı, şikâyet ve beklentileri ortaya çıkarıldı.

Sakarya, Düzce, Kocaeli ve İstanbul’da yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, erkek öğrenciler çoğunlukla devlet veya özel yurtlara ya hiç gitmeden ya da bir süre kaldıktan sonra kendi evlerine çıkıyor. Kız öğrenciler ise daha çok devlet yurtlarını tercih ederken, okudukları üniversite yaşadıkları şehirde ise ailelerinin yanında kalıyor.

Öğrencilerin konaklama seçimlerini etkileyen en önemli faktörlerin başında maliyet gelirken, sırasıyla konum, konaklama koşulları, sosyalleşme olanakları ve güvenlik takip ediyor. Üniversiteli gençlerin yüzde 70’inden fazlası sosyalleşecek alanların azlığından şikâyet ederken, yurtlarda sürekli hizmet verecek sosyal alanlar oluşturulmasını talep ediyor.

Haberin Devamı

YÜKSEK KİRA ŞİKÂYETİ

Araştırma, öğrencilerin ev tutmak istediklerinde çeşitli zorluklar ve önyargılarla karşılaştıklarını da gözler önüne serdi. Gençlerin yüzde 72’si, ev sahiplerinin öğrencilerden ailelere göre daha yüksek bir kira talep ettiğini söylüyor.
Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Jülide Erdoğan, “Araştırma sayesinde gördük ki devlet ve özel yurtlarda konaklayan öğrencilerin yüzde 62’si odaların kalabalık olduğunu ifade ederken, yurtların gelişimleri açısından da yeterli olduğunu düşünmüyor. Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 60’a yakını yurtların sağlık ve ulaşım hizmetlerinden memnun değilken, yüzde 55’i yurtların daha profesyonel yönetim anlayışıyla idare edilmesini istiyor. Bu araştırmanın tüm bu konulara ışık tutarak gençlerin barınma ve sosyalleşme olanakları hakkında bizleri de var olan uygulamaları sorgulamaya yönelteceğine inanıyoruz” dedi.

KÜTÜPHANE VE ETÜT ODASI İSTİYORLAR

Haberin Devamı

Yurtlardaki öğrencilerin yüzde 64’ü yurtların hem akademik hem de kişisel gelişimleri için yetersiz olduğunu söylerken, yüzde 85’i nitelikli birer kütüphane ve etüt odası olması gerektiği konusunda birleşiyor. Yüzde 70’i ise yurtlarda bilgisayar ve internet erişimi konusunda problem yaşadıklarını anlatıyor.

Yemek hizmetinden duyulan memnuniyet yüzde 53 oranında seyrederken, öğrencilerin yüzde 43’ü vegan ya da vejetaryen yemek seçeneklerinin bulunmadığından yakınıyor. Yurt sakini gençlerin yarısı güvenliğin yetersiz olduğunu düşünüyor. Isınma konusu ise yüzde 76’lık bir oranla öğrencilerin en memnun kaldığı konu olarak öne çıkıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: