GeriGündem Umut çocuklarının okulu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Umut çocuklarının okulu

Vakıfbank'ın yaptırdığı ilköğretim okulu 150 çocuğu sokaktan kurtaracak

Türkiye'de ilk defa Vakıfbank'ın sokak çocukları için yaptırdığı Umut İlköğretim Okulu üç aydan beri 10 çocuğun evi ve okulu. Ünlü yazar Ömer Seyfettin'in Perili Köşkü’nün bahçesinde kurulan yatılı okulda sekiz yıllık temel eğitim programı uygulanıyor. Her yıl 20 çocuk proje kapsamına alınacak ve toplam 150 çocuğun her türlü ihtiyacı Vakıfbank tarafından karşılanacak.

Bir okul düşünün. Öğrenci ile öğretmeni dersliklerde, okul koridorlarında her yerde elele sarmaşdolaş. Öğrenci öğretmenine anne veya baba diye hitap ediyor, okulunu da ev biliyor. Bu okulun adı Vakıfbank Umut Çocukları İlköğretim Okulu.

İstanbul Yakacık'ta Ömer Seyfettin'in ‘‘Perili Köşk’’ hikayesine konu olan köşkün bahçesindeki okula Umut adını koymuşlar. Şimdilik on öğrencisi var; Gökhan, Suat, İbrahim, Emrah, Yunus, Onur, Recep, Tayfun, Mevlut ve Selçuk. Yaşları 10 ila 13 arasındaki bu çocuklar beş ay öncesine kadar barınacak yerleri olmayan sokakta yatıp kalkan korunmaya muhtaç çocuklardı. Çoğu madde bağımlısıydı. Önce Küçükbakkalköy'deki Umut Çocukları İlk Adım İstasyonu'na getirildiler. Oradan Yeldeğirmeni'ndeki Kadıköy Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezi'nde sokakta aldıkları davranışlardan ve alışkanlıklardan arındırıldılar. Sonra Vakıfbank'ın sokak çocuklarının sekiz yıllık temel eğitim hakkından yararlanabilmesi için açtığı okula alındılar.

Umut İlköğretim okulu yatılı eğitim veriyor. Burada okuyan çocukların her türlü masrafı Vakıfbank tarafından karşılanıyor. Öğrenci olacak çocuklar yaş, sokakta ve rehabilitasyon merkezinde kaldıkları süre ve yeni hayata uyuma göre seçiliyor.

İşleri bile hazır

Vakıfbank çocuklara sekiz yıl temel eğitim verdikten sonra lise ve üniversite öğrenimi boyunca da sahip çıkacak. Ta ki ekmek paralarını kazanana kadar. Aslında çalışacakları işler de şimdiden garantilenmiş. İsterlerse eğitimlerini tamamladıktan sonra Vakıfbank'ın herhangi bir bölümünde çalışabilecekler. Okula her yıl 20 çocuk alınacak ve toplam 150 çocuk bu projeden yararlanacak. Sınıf öğretmeni Mehmet Özkeçeli motivasyon sorunları olsa da öğrencilerin üç ayda okuma yazmayı söktüklerini söylüyor: ‘‘Dersin ilk 15-20 dakikası çok iyi geçiyor. Sonra sıkılmaya başlıyorlar. Çabuk sıkıldıkları için de sınıf kurallarını ihlal ediyorlar.’’

Çocukların müzik kulağı da çok gelişmiş. Üç haftada flütle ‘‘yağ satarım, bal satarım’’ parçasını çalmayı öğrenmişler. Bize kısa bir dinleti bile verdiler.

Elele sarmaşdolaş

Çocukların en sevdiği ders bilgisayar dersi. Bilgisayar öğretmeni Yavuz Uzunoğlu'nun dahi alamadığı skorları almışlar bilgisayar oyunlarında. Matematikte de çok başarılılar. Öğretmenin sorularını kafadan cevaplayabiliyorlar. Sınıf öğretmenlerine ‘‘öğretmenim’’ değil ‘‘anne’’ diye hitap ediyorlar. Öğretmenleriyle, idari işlerde görevli memurlarla, sosyal hizmet uzmanları ile sürekli eleleler. Hatta bazı çocukların yatak odalarının duvarlarını sosyal hizmet uzmanlarının fotokopisini çektirdikleri boy fotoğrafları süslüyor.

Sosyal Hizmet Uzmanı Mahide Süleymanmehmet yaşları daha küçük olan çocukların daha çabuk uyum sağladığını söylüyor: ‘‘Diğer çocuklara benzemiyorlar. Sokakta yaşamanın verdiği birtakım alışkanlıkları var. Bir kere kendilerine aşırı güvenleri var. Çok zeki ve istekliler ancak çabuk sıkılıyorlar. Zaman zaman ellerinde olmadan dersten kopuyorlar. Aileleri parçalanmış bu çocukların. Sokakta yaşadıkları şoklar ve acı deneyimler nedeniyle okula ve sınıfa uyumda zorluk çekiyorlar.’’

Gökhan, Suat, İbrahim ve diğerleri... Yemekten sonra öğretmenlerinin yanlarına koşup hep bir ağızdan konuşuyorlar. ‘‘Afiyet olsun anne... Yatağımı jilet gibi düzelttim anne...’’ Öğretmen bana bakıp ‘‘tıpkı bir evin içinde on erkek çocuğu gibi öyle değil mi’’ diyor.

Beş yıldızlı otel gibi

Sahipsiz çocukların sorunlarını sivil toplum örgütleri-devlet-belediye işbirliğiyle çözmek için atılan ilk adımlardan biri olan bu proje Türkiye Vakıflar Bankası Genel Müdürü Altan Koçer'e ait. Okul binası 900 metrekarelik bir alan üzerinde beş kat olarak yapılmış. Okul 150 yatak kapasiteli. Birer, ikişer ve dörder kişilik toplam 44 yatak odası ve her yatak odasında banyo ve tuvalet bulunuyor. Ayrıca her katta birer televizyon odası mevcut. Üç dershane ve bir resim atölyesinden oluşan dersaneler birinci katta toplanmış. Yine aynı katta yemekhane ve 20 kişilik bir kafeterya var. İkinci katta öğretmenler odası, müdür yardımcıları odaları, sosyal hizmet ve eğitim uzmanlarının odaları, doktor odası, revir ve kütüphane bulunuyor. Yine aynı katta onbeş bilgisayarın bulunduğu bir bilgisayar odası var. Diğer katlarda ise yatak odaları mevcut. Köşk idari bina olarak kullanılıyor. Köşkün zemin katı spor salonu olarak düzenlenmiş. Okul bahçesinde ise basketbol sahası var. Masa tenisi için malzemeler sipariş edilmiş, yakında geliyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False