Umreye gidenler isterlerse Kudüs'ü de ziyaret edebilecek

Umreye gidenler isterlerse Kudüsü de ziyaret edebilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, gelen talep üzerine organize ettiği Kudüs bağlantılı umre turları bugün başladı. İlk kafile, bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan hareket etti.

Haberin Devamı

Kutsal topraklara umre ibadeti için gidecek vatandaşlardan arzu edenler, böylece Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Kudüs'ü de ziyaret edebilecek. 149 yolcu ve 5 görevliden oluşan ilk kafileden 77 kişi saat 06.45'te hareket ederken, 72 kişi ise 12.40'da uğurlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilisi olarak kafileyle birlikte görevli giden Konya Merkez Vaizi Burhan Şener, daha önce gezi amaçlı olarak Kudüs'e gittiğini belirterek, “ Bütün Hristiyan alemi orada. Hazreti İsa'nın göğe çıktığı kiliseyi ziyaret ediyorlar. Museviler orada Ağlama Duvarını ziyaret ediyorlar. Müslümanlar çok garip kalıyordu. Diyanetin bunu bağlaması Filistinlilere çok büyük maddi ve manevi destek olacak" diyerek şöyle konuştu:

“Bu umre ziyaretimiz Kudüs bağlantılı. Diyanet İşleri Başkanlığımızın yaptığı anlaşma uyarınca İsrail'den alınan vize ile gideceğimiz Tel Aviv'den üç gün kalacağımız Kudüs'e geçeceğiz. Mescid-i Aksa'yı, Kubbet üs Sahra'yı, Halil Kentini, Ölü Denizi, Hazreti İsa'nın göğe çıktığı kiliseyi ve diğer mukaddes yerleri ziyaret edeceğiz. Üç gün sonra da Amman'a geçip orada ihram giyeceğiz ve uçakla umre ziyareti için Mekke'ye geçeceğiz. Bu, ilk tur. İlk kafile 77 kişi olarak sabah erken saatte gitti. Bu kafile ise 72 kişi. Bugün toplam olarak 149 kişi bu ziyaretleri yapmak üzere THY uçaklarıyla Tel Aviv gideceğiz. Oradan Kudüs'e geçeceğiz. Doğu Kudüs'te kalacağız. 3 günlük Kudüs ziyaretinden sonra Amman'a geçeceğiz. Orada ihram giyerek tekrar uçakla Mekke'ye geçeceğiz. Toplam 14 gün sonra ülkemize döneceğiz.“

Haberle ilgili daha fazlası: