GeriGündem Uluslararası Karagöz sempozyumu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uluslararası Karagöz sempozyumu

Uluslararası Karagöz sempozyumu
refid:4292759 ilişkili resim dosyası

Gölge tiyatrosunun efsane kahramanı, bir uluslararası sempozyuma konu oluyor. Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi; UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve UNİMA Milli Merkezi’nin katkısıyla düzenlenen sempozyum 27 ile 29 Nisan arasında Ankara'da gerçekleşecek. Sempozyum, "Somut Olmayan Kültürel Miras: Yaşayan Karagöz” adını taşıyor.

2003'te toplanan 32. UNESCO Genel Kurulu’nda kabul edilen “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”, her ülkenin kendi somut olmayan kültürel mirasını korumasını, geliştirmesini ve başta eğitim ve iletişim kurumları olmak üzere, bütün kültür aktarım alan ve süreçlerinde değerlendirmesini amaçlıyor.

G.Ü. Türk Halkbilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Prof. Dr. İlhan Başgöz, Prof. Dr. Özdemir Nutku, T. Sait Halman, Hilmi Yavuz gibi seçkin bilim adamlarıyla Orhan Kurt, Fikret Terzi,  Panos Kapetanidis gibi uzman sanatçılar ve Ezel Akay, Levent Kazak gibi bu sanatı sinemaya taşımış değerli kişiliklerle dünyada ve Türkiye’deki “Karagöz” birikimini “Yaşayan Karagöz” başlığı altında tartışmaya açacak.

Türkiye’de ilk uluslararası Karagöz sempozyumunu düzenleyen Merkezimiz bu çalışmaların aynı zamanda UNESCO’nun “İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Miras Başeserleri” listesine, Karagöz’ün de alınması yönündeki çalışmalara hız kazandıracağı inancını taşıyor.
.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False