GeriGündem "UEFA teröre ses verdi"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"UEFA teröre ses verdi"

Başbakan Erdoğan, UEFA'nın sportif değil siyasi bir karar aldığını belirterek "uluslararası terörün sesini duyurma kanallarına UEFA'yı da kattığını" söyledi.

Başbakan Erdoğan, UEFA'nın Galatasaray ve Beşiktaş'ın Juventus ve Chelsea maçlarının tarafsız sahada oynanmasına ilişkin kararıyla ilgili olarak İstanbul Valiliği'nde gerçekleştirilen toplantı sonunda basına açıklama yaptı.

BaşbakanYardımcısı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın ve İkinci Başkanı Ali Dürüst, Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili ve İkinci Başkanı Hüsnü Güreli, İstanbul Valisi MuammerGüler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay katıldığı toplantı sonunda konuşan Erdoğan UEFA kararını eleştirdi.

SPORTİF DEĞİL SİYASİ KARAR

Başbakan şöyle konuştu:

"UEFA kararı terörle mücadelede altını çizdigimiz uluslararası dayanışma anlayışına büyük darbe vurmuştur. Bu sportif değil siyasi karardır. Bu nedenle Avrupa spor camiasını ve UEFA'yı siyasi manipülasyona açık hale getiren karardır. Daha da ötesi uluslararası terörün sesini duyurma kanallarına UEFA'yı da katan bir karardır.

"HUKUKİ SÜRECİ DEVAM ETTİRECEĞİZ"

Bu işin iki kademesi var. Galatasaray'ın maçı Aralık ayının 2'sinde Beşiktaş'ın ise bir hafta sonrasında. GS'nin malesef bu süre içinde hukuki yolları işletme imkanı yoktur. Beşiktaş ise CAS mahkemesine gidiyor. BJK temyiz mahkemesine giderek hakkını arayacak. Bundan sonra da hukuki süreci devam ettirme kararındayız. GS pazartesi günü yasal degerlendirmeleri yaparak bir adım atacaktır. Kulüplerimiz, Futbol Federasyonu ve Hükümet olarak bizim atacağımız adımlar var.

"YALNIZCA TÜRKİYE'YE KARŞI KARAR"

Futbolun siyasi bir argüman olarak değerlendirilmesini istemiyoruz. Biz bütün samimiyetimizle bu adımı atacağız. Şu ana kadar uluslararası terörün olduğu birçok ülkede bu tür yasaklamalar ve yaptırımlar uygulanmamıştır. Biz de bunların kronolojik olarak izledik Gerek Münih Olimpiyatları'nda gerek İrlanda da bu tür yaptırımlar uygulanmadı. Bu yalnızca Türkiye'ye yönelik bir karardır.

"ULUSLARARASI TERÖRE PRİMDİR"

Bunların uygulanması uluslararası teröre primdir. Elimizden geleni yapıyoruz yapacağız ve bu işin takipçisi olacağız.

Biz şu ana kadar ilgili ülkelerin İtalya ve İngiltere'nin başbakan, dışişleri bakanları ve büyükelçileri ile gerekli görüşmeleri yaptık. Brüksel'deki zirveye bunu taşıyacağız. O güne kadar gerekli hazırlıkları yaparak bilgi ve belgelerimizle oranın gündeminde bunu tartışmak niyetindeyiz."

"ÖFKEYLE KALKIP ZARARLA OTURMAYALIM"

Erdoğan, İtalya Başbakanı Berlusconi ile iki kez görüştüğünü, UEFA Genel Sekreteri ile hem Berlusconi'nin hem de kendisinin görüştüğünü, fakat buna rağmen böyle bir karar alındığını kaydetti. Erdoğan, olayları duygusallıktan öte geleceğe dönük geniş kapsamlı düşünülmesi gerektiğini kaydederek "Biz birilerinin hesaplarını aynı hesapla değilde barışçı yollarla hukuka dayalı olarak sürdürme gayretindeyiz. Öfkeyle kalkıp zararla oturmayalım diyoruz" dedi.

False