GeriGündem Uçtu uçtu gelin uçtu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uçtu uçtu gelin uçtu

Bugün gösterime giren ‘‘Kaçak Gelin’’, Richard Gere, Julia Roberts ve yönetmen Garry Marshall'ı ‘‘Özel Bir Kadın’’dan yaklaşık on yıl sonra yeniden bir araya getiriyor. Bu kez Julia Roberts damat adaylarını son anda terk eden gelin adayı, Richard Gere de bu kaçak gelinin hikáyesini yazmak isteyen gazeteci rolünde.

Güzel fahişe ile yakışıklı işadamı arasında yaşanan peri masalını bundan dokuz yıl önce ağzımız kulaklarımızda seyretmiştik. ‘‘Özel Bir Kadın’’ (Pretty Woman), Richard Gere ile Julia Roberts'i sinema tarihinin en uyumlu çiftleri arasına katmakla kalmamış, muazzam bir gişe hasılatı elde etmişti. Gere ve Roberts ‘‘Özel Bir Kadın’’dan bu yana birlikte oynamadılar. 1980'lerde ‘‘Amerikan Jigolo’’ ve ‘‘Subay ve Centilmen’’deki yakışıklı esas oğlan rolleriyle ünlenen Gere, ‘‘Özel Bir Kadın’’ın başarısından sonra ‘‘Ağustosta Rapsodi’’ (91), ‘‘Final Analysis’’ (92), ‘‘Mr. Jones’’ (93), ‘‘Kesişme/Intersection’’ (94), ‘‘İlk Korku/Primal Fear’’ (96), ‘‘Çakal/The Jackal’’ (97) gibi filmlerde rol aldı. ‘‘Mistik Pizza/Mystic Pizza’’ (88) ve ‘‘Çelik Manolyalar/Steel Magnolias’’ (89) ile dikkat çeken Julia Roberts ise ‘‘Özel Bir Kadın’’dan sonra ‘‘Genç Ölmek/Dying Young’’ (91), ‘‘Kanca/Hook’’ (91), ‘‘Yatağımdaki Düşman/Sleeping with the Enemy’’ (91), ‘‘Pelikan Dosyası/The Pelican Brief’’ (93), ‘‘Mary Reilly’’ (96), ‘‘Michael Collins’’ (96), ‘‘En İyi Arkadaşım Evleniyor/My Best Friend's Wedding’’ (97), ‘‘Komplo Teorisi/Conspiracy Theory’’ (97), ‘‘Omuz Omuza/Stepmom’’ (98) gibi filmlerde oynadı.

Ve dokuz yıl sonra Gere-Roberts çifti yeniden bir araya geldi. Üstelik ‘‘Özel Bir Kadın’’ın yönetmeni Garry Marshall'ın marifetiyle. Marshall, ‘‘Kaçak Gelin’’in (Runaway Bride) senaryosunu eline alır almaz onlarla görüşmeye karar vermiş. Richard Gere de ‘‘Garry beni ilk aradığında ve diğer hatta Julia'nın olduğunu söylediğinde güvenilir ellerdeyiz ve yine muhteşem bir çalışma olacak’’ diye düşünmüş.

Bu yeni romantik komedinin konusuna gelince: New York’lu gazeteci Ike Graham'ın (Richard Gere), patronu olan eski karısı Ellie'ye (Rita Wilson) yazısını teslim etmesi gerekiyor ama konu sıkıntısı çektiği için, kulağına çalınmış bir hikáyeyi süsleyip haber haline getirmeye karar veriyor. Hikáye, Maggie Carpenter (Julia Roberts) adlı bir kızla ilgili. Maggie'nin en büyük özelliği, birkaç kere nişanlanmış ama iş rahibin karşısına çıkmaya gelince her seferinde damadı oracıkta bırakıp apar topar kaçmış olması. Eh haliyle, gazeteci ve kaçak gelin karşılaşıyorlar.

Yönetmen Garry Marshall, sette Gere ile Roberts arasındaki uyumu şöyle anlatıyor: ‘‘Neredeyse on yıldır birlikte çalışmamışlardı, fakat onlarda sanki sihirli bir çekim, tüm çevrelerine ve birbirlerine yansıyan bir uyum vardı. Bunu hiçbir oyuncudan bekleyemezsiniz. Çünkü bunu öğrenerek yapmaları imkánsız. Bir araya geldiklerinde Spencer Tracy ve Katharine Hepburn'ün kalitesi, Laurel ve Hardy'nin birlikteliğini ve komikliğini sergileyebiliyorlar.’’

Filmin diğer oyuncuları ise, Maggie'nin en yakın arkadaşı Peggy rolünde oynayan Joan Cusack (Çalışan Kız, Dokuz Ay, Vücut Dili); Ike'ın eski karısı ve patronu Ellie rolünde Rita Wilson (Sevginin Bağladıkları) ve Ellie'nin yeni kocası rolünde Hector Elizondo (Özel Bir Kadın'daki otel yöneticisi).

Oyuncular hakkında son bir not: Richard Gere ‘‘Kaçak Gelin’’ için 15 milyon dolar alırken, Hollywood'un en iyi ücret alan kadın oyuncusu sıfatıyla Julia Roberts tam 17 milyon dolar almış.

‘‘Özel Bir Kadın’’da harikalar yaratan Gere-Roberts çiftini on yıl aradan sonra yeniden izlemek keyifli olacak. Kaçırmayın.

KAÇAK GELİN

RUNAWAY BRIDE

Yönetmen: Garry Marshall

Senaryo: Josann McGibbon ve Sara Parriott

Görüntü: Stuart Dryburgh

Müzik: James Newton Howard

Oyuncular: Richard Gere (Ike Graham), Julia Roberts (Maggie Carpenter), Joan Cusack (Peggy), Rita Wilson (Ellie), Hector Elizondo (Fisher)...

1999 ABD yapımı

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False