Tuzla'daki Ermeni yetimhanesi yıkılıyor

Güncelleme Tarihi:

Tuzladaki Ermeni yetimhanesi yıkılıyor
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 06, 2015 16:33

Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink ve eşi Rakel Dink ile birçok Ermeni yetimin kaldığı Tuzla 'daki Ermeni Çocuk Kampı(Kamp Armen) yıkım çalışmalarına başladı.

Haberin Devamı

İş makinelerinin çalıştığını öğrenen vatandaşlar yıkıma tepki gösterdi. Tepki üzerine yıkım çalışmalarına ara verildi. Tuzla Postane mahallesinde metruk halde bulunan Ermeni Çocuk Kampı arazisi bir kişi tarafından yasal varislerinden satın alındı. Araziyi alan kişi bu sabah iş makinesi ile sözkonusu alana gelerek yıkım çalışmalarına başladı. Yıkım yapıldığı öğrenen aralarında siyasi parti temsilcileri ve bir dönem kampta kalan ermeni vatandaşlar yıkım alanına geldi. Yıkımı yapan işçileri tepki gösteren vatandaşlar işlemin durdurulmasını istedi.Bir dönem kampta Hrant Dink ile birlikte eğitim gördüğünü anlatan Garabet Orunöz buranın kendileri için manevi değeri olduğunu söyledi. Orunöz “1967 yılında bu kampa geldim.1975 yılında buradan ayrıldım. O gün bugün bura ile hiçbir zaman bağımı koparmadım.1983 yılında burası tamamen devlet tarafından el konularak özel şahıslara satışı yapıldı. Özel şahıslar arsa sahibinin varislerinden satın alarak ve tapu birleştirme davasını kazanıp bu arsaya böyle sahip oldular. Yasalar eğer böyle olmasaydı bugün bu kampta hala ermeni çocuklar dinleri, dillerini kültürlerini öğreniyor olacaktı. Tıpki benim bir zamanlar eğitim gördüğüm gibi" diye konuştu.

Orunöz, "Bugünden sonra bir daha ne Tuzla'ya geleceğim ne de Tuzla'nın yanından geçeceğim. Geçerken dahi gözlerimi bağlayacağım. 1500 talebe geldi geçti buradan .Biz kendimize yetim demiyorduk. Biz buraya çocuk evi diyorduk" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!