GeriGündem Türklerin kuş gribi Asya’dan farklı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türklerin kuş gribi Asya’dan farklı

DÜNYA Sağlık Örgütü’nün (WHO) doktorları Türkiye’deki kuş gribi vakalarının ilginç seyir izlediğini belirtirken, Ankara Keçiören Eğitim Hastanesi’nde H5N1 testi pozitif çıkan ancak hastalık sempomları göstermeyen Muharrem ve İskender Çanak kardeşler tüm dünyanın ilgi odağı oldu.

WHO’nun Türkiye’de bulunan ekibinin lideri Dr. Guenael Rodier, "Bu iki erkek kardeşin durumları çok ilginç. Test sonuçları pozitif çıkmasına rağmen hastalığın semptomları görünmüyor. Bize ilk kez, hastalığa insan vücudunun nasıl tepki verdiğini inceleme fırsatı veriyor" dedi. Ankara’daki vakaların Asya’dakilerden çok farklılık gösterdiğine işaret eden Rodier "Bunların dördünde semptomlar çok hafif ya da hiçbir semptom yok" dedi.

BAKAN: HAFİF HASTA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da Muharrem ve 2 yaşındaki kardeşi İskender Çanak’ta hastalığın belirtilerinin görünmediği iddilarına şu karşılığı verdi:

"Semptom göstermedikleri doğru değil. Ancak hastalık çok hafif seyrediyor. Düşük semptomlar gösteriyor. Yabancı uzmanlar Türkiye’deki bu hastalıktan ölüm oranlarının dünyadakilere göre oldukça düşük olduğuna dikkat çekiyorlar. Dünyadaki uzmanlar bu iki vaka başta olmak üzere Türkiye’deki kuş gribi hastalarından kapsamlı bilgi edindiklerini söylüyorlar."

Bayram öncesi H5N1 virüsü tespit edilen ve Keçiören Hastanesi’nde yatan iki çocuğun hiçbirinin kuş gribinden hastalanıp ölmediğine dikkat çeken uzmanlar, bunun da kuş gribinin sanıldığı kadar öldürücü olmama olasılığını gündeme getirdiğini ifade ettiler.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle