GeriGündem Türkler dehşeti anlattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkler dehşeti anlattı

İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırıları nedeniyle hava yoluyla ülkeden ayrılamayan ve Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliğinin organize ettiği otobüsle dün saat 17.00'de Beyrut'tan yola çıkan ikisi Fransız vatandaşı 34 kişi, Suriye üzerinden Türkiye'ye ulaştı.

Hatay'ın Yayladağı Sınır Kapısından Türkiye'ye giriş yapan Türk işadamları ve Lübnan'da turist olarak bulunan Türklerin çoğunlukta bulunduğu kafile, sınır kapısında Kaymakam Enver Ünlü ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.
Saat 05.00 sularında Türkiye'ye giriş yapan, aralarında 9 çocuk ve bebeğin de bulunduğu kafiledekilerin bir bölümü, stresli ve yorucu yolculuğun ardından güvenli bir yere ulaşmanın mutluluğuyla gözyaşlarını tutamadı.

Lübnan'daki saldırıların korkusunu halen yüzlerindeki ifadelerde taşıyan kafileyi Yayladağı Sınır Kapısındaki VIP Salonunda ağırlayan Kaymakam Ünlü, misafirlerine çay ikram etti.

Bunun son günlerde karşılaştıkları en güzel manzara olduğunu belirten Türk vatandaşları, özellikle Lübnan'dan ayrılana kadar korku dolu saatler geçirdiklerini ifade etti.

Beyrut'a 10 gün önce tatil için gittiklerini anlatan Adnan Keifati, saldırıların başlamasıyla korkudan kaldıkları otelden dışarı çıkamadıklarını söyledi. Keifati, bombaların şiddetini yakından hissettiklerini belirterek, “O anda öleceğimizi sandım. Dün sabahtan beri kızım ve eşim sürekli ağladı. Lübnan'dan bir daha çıkamayacağımızdan korktuk.

Büyükelçilik yetkililerinin özverili çalışmasıyla Türkiye'ye geldik. Hepsine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Son 2 günde Beyrut'ta yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına boğulan ve bomba seslerinin halen kulağında olduğunu ifade eden Mine Keifati ise Lübnan halkının bombaları fazla umursamadığını kaydetti.

Bir ara Türkiye'ye asla geri dönemeyecekleri düşüncesine kapıldığını söyleyen Mine Keifati, “Bombalar kaldığımız binanın üzerinden geçiyordu. Korkudan başımızı pencereden bile dışarı çıkartamıyorduk. Büyükelçiliği arayarak, bizi kurtarmalarını istedik. Onlar da ellerinden geleni yaptılar ve Türkiye'ye ulaşmamızı sağladılar. Burada olmaktan çok mutluyum” diye konuştu.

Sınır kapısında otobüsten indikten sonra VIP Salonu önünde bebeği Dalya'nın karnını doyuran Özge El Hakim ise Lübnan'da yaşananların bir film sahnesine benzediğini anlattı.

El Hakim, İsrail'in Lübnan'a saldırı başlatmasıyla kendileri için korku dolu dakikaların başladığını dile getirdi. İsrail'in saldırıyı Hizbullah'a karşı yaptığı yönünde açıklamalarda bulunduğunu anımsatan El hakim, şunları kaydetti:

“Saldırılarda Hizbullah zarar görmüyor. En çok halk etkileniyor. Bizim yerel medyadan ve yetkililerden öğrendiğimiz kadarıyla şimdiye kadar 60'tan fazla kişi öldü. Bunların arasında çocuklar da bulunuyor. Gece gündüz sürekli bombalamaya devam ediyorlar. Dün akşam bombalar devam edince korkarak büyükelçiliğe telefon açtık ve yardımcı olmalarını istedik. Otobüs olduğunu söylediler. Birkaç saat içinde eşyalarımızı hazırlayıp, büyükelçiliğe gittik, sonra otobüsle önce Suriye'ye daha sonra Yayladağı'ndan Türkiye'ye giriş yaptık. Havayoluyla gelmek istedik ancak saldırılarda Lübnan havaalanı zarar gördüğü için bunu yapamadık.”

BOMBALARIN ORTASINDAN ALANYA'DA TATİLE

Kafileden ayrı olarak Lübnan'dan taksiyle Suriye üzerinden Türkiye'ye giriş yapan Vildan Alameddine ise kızı Selin ve oğlu Remi Alp ile Lübnan'a 8 yıl önce hayatını kaybeden eşinin ailesini ziyaret etmek için gittiğini belirtti.

Alameddine, 15 gündür Lübnan'da bulunduğunu, ancak saldırıların başlamasının ardından ziyaretini yarıda keserek ülkeyi terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Çocuklarıyla birlikte bir saat içinde bavullarını hazırlayarak taksi tutup Lübnan'dan ayrıldıklarını anlatan Alameddine, şöyle konuştu:

“Suriye'de başka bir araca binmek zorunda kaldık. Sınır kapısında (Türkiye'ye hoşgeldiniz) yazısını görünce mutluluktan adeta havalara uçtum. Türkiye'de olmak harika bir duygu. Savaştan kaçıp kurtulduk. Nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Lübnan'a ziyaretin yanı sıra tatil amacıyla gitmiştik ancak son günlerdeki saldırılar üzerimde büyük baskı ve korku oluşturdu. Çocuklarımla birlikte Alanya'ya giderek, tatil yapıp, yaşadığımız stresi atmaya çalışacağız. İsrail'in tutumu çok aptalca, saldırılarda masum insanlar da zarar görüyor. Bölgede istikrarsızlığa İsrail'in kötü tutumu neden oluyor.”

LÜBNAN VE FRANSIZ VATANDAŞLARI DA TÜRKİYE'DE

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği aracılığıyla otobüsle yurda dönen Türk vatandaşlarının yanı sıra Lübnan'daki saldırılardan kaçan çok sayıda Lübnan ve Fransız vatandaşı da özel araçları veya kiraladıkları taksilerle Türkiye'ye giriş yaptı.

Taksiyle Yayladığı Sınır Kapısına gelen Fransız Charles Louis Mazerolles, yaklaşık bir hafta önce babası Robert, kardeşleri Elisabeth, Jeanne ve Benait ile Lübnan'a gittiklerini söyledi.

Saldırılara tanık olmadıklarını ancak İsrail'in bu tutumunu sürdürmesinden endişelenerek ülkeyi terk etme kararı aldıklarını ifade eden Mazerolles, “Havayoluyla çıkış yapamadık. Ayrıca Lübnan-Suriye arasındaki birçok karayolu da bombalandığı için açık ve güvenli tek yol olan Lazkiye üzerinden Türkiye'ye geldik. Türkiye'de artık güvendeyiz. Kalan tatilimizi de burada geçirip ülkemize döneceğiz” dedi.

Almanya'da işçi olan ve kısa süre önce tatil amacıyla ülkesine giden Lübnanlı Beşir Halil de saldırılardan kaçarak, ailesiyle birlikte Türkiye'ye gelmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Yaklaşık 20 yıldır Almanya'da çalıştığını ifade eden Halil, her yıl olduğu gibi bu yıl da ailesiyle Lübnan'a gittiğini ancak son günlerde gelişen olaylar üzerine tatillerini iptal ettiklerini belirtti.

Lübnan vatandaşlarını getiren Suriyeli taksi şoförü Gassan Daptı da İsrail'in saldırgan tutumunu eleştirdi.

Daptı, İsrail'in Suriye'ye saldıramayacağını savunarak, “İsrail, bu kadar ileri gidemez. Savaş olursa kardeş ülke Türkiye'ye sığınmaktan başka çaremiz yok. Ancak şu anda savaş olacağını düşünmüyoruz. İsrail ve onun askerlerinden de korkmuyoruz” dedi.

Öte yandan, yetkililer, gün içerisinde de sınır kapısından Türkiye'ye girişlerin yoğunlaşacağını beklediklerini açıkladı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False