Türkiye'yi dışlamak aptalca bir karar

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2002 01:42

İngiliz gazetesi, AB Komisyonu'nun raporunu "Türkiye'yi sürecin dışında bırakmak dürüstlüğe aykırı, aptalca ve dar görüşlü bir karardır" diye değerlendirdi.

İngiliz The Independent gazetesi, AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili ilerleme raporunu değerlendirirken ‘‘Türkiye'yi sürecin dışında bırakmak dürüstlüğe aykırı, aptalca ve dar görüşlü bir karardır’’ dedi. Independent yazarı Adrian Hamilton, genişlemenin her bir AB vatandaşına 60 sterlin fazladan yük getirdiğini belirterek, ‘‘İşte Türkiye'ye görüşmelere başlama tarihi bile verilmemesinin ardında yatan gerçek bu’’ dedi. Hamilton'ın görüşü özetle şöyle:

Kuşku yok ki, bu ülke henüz hoş bir demokrasiye sahip değil, hala bazı kesimler üzerindeki baskılar sürüyor. Ancak Komisyon'un söz ettiği hazır olma durumunun bunlarla ilgisi yok. Asıl mesele, aralarında, tarihi bir Türk düşmanlığı yaşayan Yunanistan'ın, işçilerin akınına uğramaktan korkan ve Avrupa'yı Akdeniz merkezli değil, kuzey merkezli yapmak isteyen Almanya'nın ve benzerlerinin bulunduğu AB üyelerinin, Türkiye'yi asla üye olarak görmek istememeleri. Bu iki gerekçe de dar görüşlü ve dürüstlüğe aykırıdır.

ATİNA'DAN İLERİ

Türkiye bugünkü haliyle Yunanistan ve Portekiz'in AB'ye katıldıkları noktanın çok ilerisinde. Türkiye'ye bugünlerde giden herkes Türk halkının AB'ye katılma konusundaki istekliliğini açıkça görebilir. Türkiye Avrupa tarzı bir değişimin zirvesinde. Ve Türkiye, bazı AB üyesi ülkelerin tersine, sorumluluklarını aynen NATO üyesi olarak ortaya koyduğu ciddiyet gibi büyük bir ciddiyetle yerine getirebilecek bir ülke. Üstelik Türkiye'nin bir aday ülke, ya da üye olması halinde, Kıbrıs'taki sorunların çözümü konusundaki şans da çok daha fazla olacak.
Haberle ilgili daha fazlası: