GeriGündem Türkiye'ye hayal satanlar bir numara için çekişiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'ye hayal satanlar bir numara için çekişiyor

Türkiye'ye hayal satanlar bir numara için çekişiyor
refid:188167 ilişkili resim dosyası

Onlar Türk televizyon tarihinin parlak çocukları. Her yaptıkları reyting rekorları kırıyor. Abdullah Oğuz, Asmalı Konak, Çarkıfelek, Eyvah Kızım Büyüdü gibi dizi ve televizyon programlarına, Fatih Aksoy ise Popstar, Kim 500 Milyar İster, Şahane Pazar gibi işlere imza attı. Birinden bahsedince akla hemen diğeri geliyor. İnsanlar yemiyor, içmiyor hangisinin daha başarılı olduğunu tartışıyor.

Hülya Avşar ve Gülben Ergen'i nasıl biliyorsanız Fatih Aksoy ve Abdullah Oğuz arasındaki ilişki de aynen öyle. Yaptıkları her iş birbirine rakip oluyor. Örneğin son günlerde Mehmet Ali Erbil'in Şansa Dansa'sı, Serdar Ortaç'ın yarışma programıyla yarışıyor. Meraklıları için şov dünyasının gölge adamlarını, ANS'nin Genel Müdürü Abdullah Oğuz ile MED Yapım'ın Genel Müdürü Fatih Aksoy'u karşılaştırdık.

EĞİTİMİ

A.O

43 yaşında. Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdikten sonra lisan öğrenmek için Amerika'ya gitti.

F.A

42 yaşında. Urfa'da doğdu. Ortaokulu Urfa'da bitirdi. Lise ve üniversite eğitimini İstanbul'da tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi işletme bölümünü bitirdi.

AİLE HAYATLARI

A.O

İki kere evlendi. İlk evliliğinden İlker ve Evren isminde iki oğlu var. İkisi de Amerika'da okuyor. İkinci evliliğinden 1,5 yaşında Maya isimli bir kızı var. Maya'yı tüm Türkiye tanıyor. Çünkü Asmalı Konak'ın sinema filminde Seymen ve Bahar'ın kızları Hayat'ı o canlandırdı.

F.A

İki kere evlendi. Her iki eşinden de boşandı. Bir tane kızı var. Koç Üniversitesi, İşletme mezunu. Şu anda Med Yapım'da prodüksiyon asistanlığı yaparak, dekor taşıyor.

BU İŞLERE NASIL BULAŞTI

A.O

Amerika'da derslerden fırsat buldukça benzin istasyonlarında pompacılık yaptı, araba yıkadı. Amerika'da hayatın gerçeklerini öğrendi. ABD'de yaşayan Türklere Türk video filmleri satarak film sektörüne adım attı. Orhan Gencebay'ın, Ferdi Tayfur'un bol acılı filmleri sayesinde yeni bir pazar yarattı. Türkiye'den getirdiği video kasetleri, Amerika'da kullanılan teknolojiye uyarlamak için 1983'de ANS (Apo Never Sleeps-Apo Asla Uyumaz) adında bir stüdyo kurdu. 87'de görüntülü video kataloğu kavramını icat ettiği için New York'da harika çocuk ilan edildi. Wall Street Journal'a manşet oldu.

F.A

Kısa bir süre İşletmecilik yaptı. Okuldayken sinema kulübündeydi. Mezun olduğu sene televizyonlarda asistanlık yapmaya başladı. ‘‘Lezzetsiz’’ bir asistandı. İstanbul Film Ajansı'nda, Onat Kutlar gibi ustalarla çalıştı.

İŞ SERÜVENLERİ

A.O

1992'de Hürriyet Gazetesi için New York'da Hürriyet Anıtı'nda bir reklam filmi çekerek Türkiye pazarına adım attı. Birbiri ardına açılan özel kanallar nedeniyle 1993'de ANS'yi İstanbul'a taşıdı. Türkiye'ye gelir gelmez birçok 'ilk'e imza attı. İlk görsel efektli diziyi (Ruhsar) çekti. Müzik video sektöründeki ilk sponsorlu klibi (Ford Escort-Ufuk Yıldırım) gerçekleştirdi. Öyle bir dönemdi ki farklı kanallar için günde 5 yarışma programı çekiyordu. Bugüne kadar 17 yabancı formatlı yarışmayı Türkiye'ye uyarladı. Demet Sağıroğlu için çektiği 'Arnavut Kaldırımı' klibi onu aranan bir yönetmen haline getirdi. Ama nihai hedefi sinema. İlk sinema filmi 'Asmalı Konak' hálá gösterimde.

F.A

Sene 1993. O yıllarda insanları Yumurcak sinemasına doldurup, konser çekimleri yapmak pek moda. Fatih Aksoy bu işlerin aranan adamı. Çünkü onun çektiği konserler sürükleyici oluyor. Şarkıların arasına sahne arkasından görüntüler iliştiriyor, şarkıcıyla ilgili sokak röportajları yapıyor. Cem Özer'e çektiği bir konser kaydından sonra, Laf Lafı Açıyor'un prodüktörlüğünü üstleniyor. Böylece MED Yapım kuruluyor. Laf Lafı açıyor çekimleri bir çok ilkin gerçekleştirilmesine sahne olmuş. Örneğin Türk televizyonlarında ilk kez bu programda hareketli kamera kullanıldı. Huysuz Virjin Show, Şahane Pazar, Teke Tek, Hülya Avşar Show derken MED Yapım aldı yürüdü. O dönem starlarla program yapmak popüler olduğu için Bülent Ersoy'dan Kibariye'ye kadar birçok isimle çalıştı. Daha sonraları trendi takip eden değil trend yaratan olmayı tercih etti.

ONLAR MARKA MI?

A.O

İsmi, zaman zaman ANS'nin önüne geçiyor. Ünlü yönetmenin kendini bir marka gibi yönettiği söylenebilir.

F.A

Tam anlamıyla bir gölge adam. Sizi neden tanımıyoruz sorusuna şöyle cevap veriyor: ‘‘Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Warner Bros. bir markadır. Sahibini tanımayız, başkanını da bilmeyiz. Oyuncu ya da yönetmen star olabilir. Yapımcının öne çıkması delilik alámetir. Kamera önündeki insanların tamamı ruh sağlığı bozuk insanlardır. Birçoğu şizofrendir. Zaten ruh sağlığınız yerindeyse niçin kamera önüne geçip kendinizi deşifre edesiniz ki? Herkesin bir özel hayatı vardır. Eğer siz kamera önüne meraklı bir prodüktör olursanız sizin de ruh sağlığınız bozulur ve siz ruh sağlığı bozuk insanlarla baş edemezsiniz.'

EKİPLERİ

A.O

ANS'de kadrolu 150 kişi var, ama proje bazında dışarıdan çalışan insan sayısı çok. Abdullah Oğuz çalışanlarına öncelikle aynı dili konuşma eğitimi veriyor. Ve eleman yetiştirmeyi çok seviyor.

F.A

MED Yapım'da 80 kişi çalışıyor. Ama kameraman, montajcı gibi teknik adamlar kiralanıyor. Fatih Aksoy yeni birini işe alırken mutlaka kendisi görüşüyor. MED Yapım'da çalışanların yüzde 90'ı kadın. Fatih Aksoy kadınların bu işte daha başarılı olduklarını düşünüyor: ‘‘Bizim işimiz ayrıntılarda saklı. Ben kadınların ayrıntılara çok özen gösterdiklerini biliyorum.’’

YAYINDAKİ PROGRAMLARI

ABDULLAH OĞUZ

ANS


Şansa Dansa

Çarkıfelek

Kampüsistan

Hülya Avşar Show

FATİH AKSOY

MED YAPIM


Popstar

Kim 500 Milyar İster

Şahane Pazar

Oyun İçinde Oyun

Film Gibi

Serdar Ortaç'la Hep Beraber

Tek Tek İbo Show

Hokus Pokus Show

Tatlı Hayat

Arkadaşım İnek

Şarkılar Bizi Söyler

Metin Uca İle Büyüklere Masallar

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False