Türkiye'nin Ermeni tasarısı planları hazır

Türkiyenin Ermeni tasarısı planları hazır

Ankara’da dış politika, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde bugün oylanacak ‘Ermeni soykırımı tasarısı’na kilitlendi.

Haberin Devamı

Ankara, komitede ‘evet’çiler ile ‘hayır’cıların oranı eşit durumda olsa da, tasarının geçme ihtimalini gözardı etmiyor.

Başkentte, komiteden geçmesi halinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın Temsilciler Meclisi Genel Kurulu ve Kongre sürecinde tasarıya müdahalesi beklenmiyor.                        

Hükümet, Başkan Obama’nın, son onay için önüne geldiğinde tasarıyı geri çevirmesini umut ediyor. Aksi durumda Ankara, ABD’yi yakından ilgilendiren dış konularda ‘gözden geçirme’ politikasını devreye sokmayı planlıyor.

SON ANA KADAR ABLUKA                    

Washington’da bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan başkanlığındaki Türkiye parlamenter heyeti ile Washington Büyükelçisi Namık Tan da, son ana kadar hem ABD’de etkili Yahudi lobileri hem de komitede rengini belli etmeyen üyeleri ablukaya aldılar.

Haberin Devamı

Ankara’da da Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, ABD Büyükelçisi James Jeffrey üzerinden Washington üzerindeki baskıyı artırdı.

ANKARA'NIN B PLANI HAZIR

Ankara, Obama’nın şu ana kadar Türkiye’nin beklediği tutumu göstermemesini, iç politikadaki zor duruma bağlıyor.

Obama yönetimi soykırım tasarısı konusunda beklenen girişimi yapmadığı takdirde, Ankara’nın masaya yatıracağı ‘gözden geçirme’ politikasının belli başlı unsurları şunlar:

- Kafkasya’da huzur ve istikrarın sağlanmasında Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin hayata geçirilmesi önemli. Bu durumda Ermenistan’la imzalanan protokoller Meclis’in tozlu raflarında beklemeye bırakılabilir. ABD Irak tezkeresinde 1 Mart’ta yaşananı unutmamalı.

- ABD’nin önümüzdeki yıl Irak’tan çekilirken Türkiye’den isteyeceği destek ile Afganistan’daki askeri ve idari anlamdaki işbirliği gözden geçirilebilir,

- İran’ın nükleer faaliyetleri ile Ortadoğu barış sürecinde Türkiye’nin oynadığı roller yavaşlayabilir.

- NATO Savunma Sistemi kapsamında Türkiye’de kurulması planlanan radar sistemi halen Genelkurmay’da değerlendiriliyor. Tasarıyla ilgili sonuç bu değerlendirmeyi etkileyebilir.

Haberle ilgili daha fazlası: