'Türkiyeli Yahudiler İsrail’de ev arıyor'

Güncelleme Tarihi:

Türkiyeli Yahudiler İsrail’de ev arıyor
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 30, 2010 15:02

İsrail basını 31 Mayıs’ta yaşanan Gazze filosu baskını dolayısıyla Ankara ile Tel Aviv arasında yaşanan krizden sonra ülkede emlak satın alan Türkiyeli Yahudilerin sayısı arttığını öne sürdü.

Haberin Devamı

Yedioth Ahronoth gazetesi İsrail ve Türkiye arasında yaşanan krizin, İstanbullu birçok varlıklı Yahudi aileyi Tel Aviv’de lüks apartman daireleri satın almaya yönelttiğini belirtti.

 

Habere göre Türk aileler, Türkiye’de Yahudi karşıtlığının kaçmalarını gerektirecek bir seviyeye ulaşması ihtimaline karşı İsrail’de emlak satın alıyor.

 

İsrail’de lüks evler satan bir şirket olan Eldar’ın CEO’su Roni Cohen, “Gazze filosu olayından sonra, Türkiyeli zenginler Tel Aviv’de lüks apartman dairesi arayışına girdi. Diplomatik krizin büyümesinden bu yana apartmanlar için talep arttı” dedi.

 

Cohen, kendisine gelen Türkiyeli Yahudilerin kendilerini baskı altında hissettiklerini ve Türkiye’nin İran’la ilişkilerini güçlendirmesinden ve batı’dan daha fazla uzaklaşmasından çekindiklerini söylediğini ifade etti.

 

Haberin Devamı

İstanbul’ın Yahudi cemaati içinden kaynaklar da haberi doğruladı. Bir kaynak, “Bazı zengin Yahudiler İsrail’de emlak almak istiyor. Böylece Türkiye’de kötü bir şey olması durumunda ülkeyi terk etme seçeneğini cepte tutuyorlar” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: