Türkiye'de çalışan kadınların sorunları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye'de kadın işsiz sayısının 1 milyonu geçtiğini ve çalışabilir çağdaki kadın nüfusun yüzde 25.1'ine karşılık gelen 5 milyon 900 bininin çalıştığını belirterek, Türkiye'de kadınların ekonomideki yerinin çok gerilerde gözüktüğünü söyledi. <br>

Haberin Devamı

Memur-Sen tarafından Harb-İş Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Türkiye'de Çalışan Kadının Sorunları'' adlı toplantıda konuşan Başesgioğlu, Devlet İstatistik Enstitüsü'nün son verilerine göre Türkiye'de kadınların istihdam oranının yüzde 28.7 olduğunu belirterek, çalışabilir çağdaki kadın nüfusun yüzde 25.1'ine karşılık gelen 5 milyon 900 bininin çalıştığını, 25 yaş üzerindeki kadınlarda işsizlik oranı yüzde 7.7 iken, 15-24 yaş grubunda işsizlik oranının yüzde 19.9 olduğunu belirtti.

   

İŞ YASASI

   

İş Yasası taslağına 9 kişiden oluşan bilim kurulunca son şeklinin verildiğini belirten Başesgioğlu, ''Taslağı, 2 gün evvel Bakanlar Kurulu'nun imzasına açtık. Zannediyorum, bütün bakanlar ve başbakanımız bu taslağı dün itibariyle imzaladılar. Bugün bu taslağımız Meclis'e sevkedilmek üzeredir'' dedi.

 

Haberin Devamı

Taslağın çalışma hayatına birçok yeni kurum ve kavramı getirdiğini ifade eden yetkililer, hem çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği açısından hem de işletmelerimizin esnek çalışma sistemlerine kavuşması açısından yeni değişikler getirdiğini, özellikle, kadınların istihdamda daha yoğun yer almalarına yarayacak imkan sağlayacak çalışma usullerinin taslakta geniş ölçüde yer aldığını belirttiler.

 

EVDEN İŞE, İŞTEN EVE  

   

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bayram Meral'de, toplantıda yaptığı konuşmada kadının iş hayatında istenilen düzeyde yer alamadığını söyledi.

 

Kadının iş hayatının yanı sıra siyasette de yoğun şekilde kendini gösteremediğini anlatan Meral, ''Kadınlarımızın siyasette daha fazla yer alması gerekmektedir'' dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: