GeriGündem Türkiye'de bir ilk: Üstü cami, altı cemevi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de bir ilk: Üstü cami, altı cemevi

Türkiye'de bir ilk gerçekleşti. Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde 3 katlı binanın üst katı cami olarak yaptırılırken, ikinci katı cemevi, giriş katı ise aşevi olarak hizmet veriyor.

Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde 3 katlı binanın üst katı cami olarak yaptırılırken, ikinci katı cemevi, giriş katı ise aşevi olarak hizmet veriyor.

  

İlçenin yüksek kesiminde bulunan Fatih Mahallesi'nde bir grup vatandaş, 1995 yılında Cemevi ve Cami Yaptırma Derneği kurarak, bir hayırsever tarafından derneğe bağışlanan arsaya, aşevi, cemevi ve camiden oluşacak bir bina yapmaya başladı.

  

Aradan geçen zaman içinde kendi imkanlarıyla 174 metrekare taban alanına sahip 3 katlı binanın yapımını tamamlayan dernek yönetimi, aşevi ve cemevini hizmete açtı. Yönetim son olarak da camiyi, birkaç hafta içinde ibadete açılabilecek duruma getirdi.

  

HOŞGÖRÜ DİNİ

  

Fatsa Müftüsü Mehmet Ceylan, yaptığı açıklamada, İslamiyet dininin hoşgörü dini olduğunu belirterek, İslamiyet'in din, dil, ırk ayrımı yapmadan, herkese hoşgörüyle yaklaştığını söyledi.

  

Camiye imam tayin ettiklerini belirten Ceylan, “Ancak camide 10-15 günlük onarım ve düzenleme işi var. Gerekli düzenleme yapıldıktan sonra ibadete açılacaktır” dedi.

  

“AYRIM YAPMIYORUZ”

  

Cemevi ve Cami Yaptırma Derneği Başkanı İhsan Kartal da mahallelerinde hoşgörü örneği sergilediklerini söyledi.

  

Cemevini bir süre önce ibadete açtıklarını belirten Kartal, “Biz ayrım yapmıyoruz. Caminin iç düzenlemesi kaldı. Onu da en kısa sürede tamamlamak için çalışıyoruz. Zaten caminin imamı da resmen atandı” diye konuştu.

  

Cemevi ve caminin aynı binada olması bakımından Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdikleri belirten Kartal, cemevi ve caminin bir arada olduğunu duyanların çoğunluğunun bu durumu hoşgörüyle karşıladıklarını ifade ederek, “Az da olsa karşı çıkanlar oldu ama genelde hep olumlu karşılandı” dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False