GeriGündem Türkiye'de AIDS'li sayısı 1148
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de AIDS'li sayısı 1148


Türkiye'de ilk enfeksiyonun saptandığı 1985 yılından 2000 yılı sonuna kadar Sağlık Bakanlığı'na bin 148 AIDS-HIV vakası bildirildi. Enfeksiyon vakalarındaki en fazla yayılma İstanbul, İzmir, Ankara gibi metropollerde, ayrıca turizm sektörünün geliştiği merkezlerle Karadeniz dahil olmak üzere kıyı illerinde gerçekleşti.

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, FP Erzincan Milletvekili Tevhit Karakaya'nın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, AIDS'in bildirimi zorunlu bir hastalık olduğunu ve Türkiye'de ilk AIDS vakasının 1985 yılında saptandığını hatırlattı. Tüm sağlık kurumlarından il sağlık müdürlüklerine, hasta isimleri kodlanarak yapılan bildirimlerin Sağlık Bakanlığı'nca değerlendirildiğini kaydeden Durmuş, ''Diğer bulaşıcı hastalıklara benzer şekilde, enfeksiyon etkenini vücudunda barındırdığı halde henüz hastalığın farkında olmayan veya bu durum fark edildiği halde bildirilmemiş bir çok kişinin ülkemizde yaşıyor olması mümkündür'' dedi.

VAKA SAYISI ARTIYOR

Sağlık Bakanı Durmuş'un verdiği bilgiye göre, 1996'da 119, 1997'de 143, 1998'de 109, 1999'da 119, 2000 yılında ise 165 AIDS vakası bildirildi. Bildirilen AIDS vakalarının 1 milyon kişiye oranı 1996'da 1.9 iken, 2000 yılında 2.5'e yükseldi. Durmuş, yanıtında, şunları kaydetti:

''Yıllar içinde bildirilen vaka sayısında kaydedilen artışlar, kısmen enfeksiyonun yayılmasına, kısmen de görsel medyada yer alan mesajlar ve yürütülen eğitim çalışmaları sayesinde toplumun geneli ve kamu görevlilerindeki duyarlılık artışına bağlanabilir. Cinsel sağlık danışmanlığı ile tanı olanaklarının daha ulaşılabilir hale getirilmesi ve bildirim eksikliğinin azaltılması halinde, Avrupa ülkelerine göre çok düşük düzeylerde seyreden vaka görülme sıklığımızın bir miktar artış göstermesi de beklenen bir durumdur. Ülkemizde toplam AIDS enfeksiyonu vaka sayısı her yıl sabir (yavaş) denebilecek oranlarda artış göstermektedir.''

AIDS İLE MÜCADELE

Sağlık Bakanı Durmuş, AIDS'in yayılmasında Türkiye için önemli bir ortam olan fuhuş sektörünün daha tehlikesiz bir alan haline getirilmesi amacıyla, ilgili tüzüğün, ''Fuhuşun Kontrolü ve Fuhuşla Bulaşan Hastalıkların Önlenmesi'' adıyla ve İçişleri Bakanlığı ile ortak bir komisyonca elden geçirildiğini bildirdi.

Durmuş, sözkonusu çalışmanın amaçlarından birisinin, genelevler dışında kalan fuhuş sektörü çalışanlarına ilişkin mevzuat boşluğu ve dolayısıyla sağlık denetimi eksikliğini azaltmak, diğerinin ise kayıtlı genel kadınlara uygulanan muayene ve testleri AIDS'e yönelik olanlar da dahil geliştirmek olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler'in AIDS konusunda koordinatör birimi olan UNAIDS'in 2000 ve 2001 yılarında erkeklere yönelik bir kampanya başlatılması kararının Türkiye tarafından da benimsendiğini ifade eden Durmuş, şöyle devam etti:

''İki yıllık bir kampanya olarak planlanan bu etkinliğin üç temel hedefi, AIDS'in yayılması ile erkek davranışlarının ilişkisine odaklanmak, yetişkin ve genç erkeklerin AIDS ile mücadele konusunda yönlendirilmeleri, hem erkeklere hem de kadınlara yönelik AIDS kontrol programlarının geliştirilmesidir. Bu temanın belirlenmesinde cinsel yaşamın yönlendirilmesi ve şekillendirilmesinde kadınların daha az etkilerinin olduğu düşüncesi rol oynamıştır. Erkek davranışlarının olumlu yönde değiştirilmesinin AIDS yayılımının yavaşlatılmasında büyük katkısının olması beklenmektedir. Topluma yönelik eğitim çalışmaları önümüzdeki iki yıl boyunca, dünyada ve ülkemizde genç erkek nüfus üzerinde yoğunlaştırılarak sürdürülecektir.''

EN ÇOK AIDS'Lİ METROPOLLERDE

Sağlık Bakanı Durmuş, AIDS'de en fazla yayılmanın, İstanbul, İzmir, Ankara gibi metropollerde, ayrıca turizm sektörünün geliştiği iller ile Karadeniz dahil olmak üzere kıyı illerinde olduğunu bildirdi.

Durmuş, ''Bu durumun nedeni ile ilgili en kuvvetli varsayım;bu il ve bölgelerdeki ekonomik, ticari, turistik gelişmişlik ve canlılığın yarattığı talep üzerine, fuhuş sektörünün gelişmesi, buna karşılık, insanlarımızın -bilmeme veya benimsememe nedeniyle- cinsel yaşamlarını risklerden arındırmaya yönelik davranışları gösterememesidir'' görüşünü dile getirdi.

Osman Durmuş, AIDS (HIV) virüsü taşıyan kişilerin kimlik bilgilerinin, kişi haklarının korunması amacıyla kesinlikle gizli tutulduğunu, ilgili işlemler sırasında adlarının kodlanarak kullanıldığını vurguladı. (Ankara/aa)

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False