Türkiye Wikileaks iddialarını savuşturdu

Güncelleme Tarihi:

Türkiye Wikileaks iddialarını savuşturdu
Oluşturulma Tarihi: Aralık 13, 2010 00:00

Türk yetkililer, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı güvenilmez bir otoriter, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlunu ise tehlikeli boyutta bir İslamcı olarak nitelendiren belgelerdeki yorumları savuşturdu.

Haberin Devamı

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

Davutoğlu, Pazartesi günü yaptığı açıklamada kendisini tehlikeli İslamcı ve imparatorluk hayalleri olan biri olarak tanımlayan belgelere aldırış etmedi ve “ABD-Türkiye ilişkilerinin sızdırılan belgelerden etkilenmeyeceğini” söyledi. Analistler, sızdırılan belgelerin arasında Ankara’daki elçilikten ABD’ye gönderilen sekiz bine yakın belge olduğunu ve AK Parti iktidarı ile liderleri hakkında tartışma yaratacak iddialar bulunduğundan Türk basınının çok büyük bir ilgiyle gelişmeleri takip ettiğini belirtti.

    

Davutoğlu hakkındaki iddiaları içeren 2004 yılına ait belgede, Davutoğlu’nun Erdoğan üzerindeki İslamcı nüfuzu bulunduğu ifade ediliyor ve Erdoğan’ın “dalkavuk danışmanlarla” çevrili “otoriter” biri olduğu belirtiliyor. Daha yakın tarihli bir belgede ise Davutoğlu’nun Osmanlı İmparatorluğunu yeninden diriltmek hakkındaki yorumları yer alıyor.

Haberin Devamı

 

Ortaya çıkan binlerce belge arasında ABD’nin PKK’ya yardımcı olduğu iddiaları da yer alıyor. Analistler, Türk liderlerin belgelerin neden olacağı etkiyi azaltmak için diplomatik yazışmalar ile politika arasına çizgi çekmeye çalışacağını tahmin ediyor.

 

Bilgi Üniversitesi’nden İlter Turan, Türkiye’nin Irak işgali için ABD’ye topraklarından geçiş izni vermemesine değinerek, AK Parti hükümetinin göreve geldiği yıllarda çekilen elçilik mesajlarında yer alan bilgilerin, son yıllardakine kıyasla çok daha fazla eleştiriye açık olduğunu belirtti. Ancak bu gelişmeler son yıllarda giderek önemini yitirdi.

 

Yakın zamanda çekilen iç yazışmalarda Türkiye’nin doğuya kayma endişelerine rağmen batıdan kopmadığının altının çizildiği görüldü.

 

Haberin Devamı

Turan, “Türkiye’nin ne yaptığı ve nereye gittiği konusunda soru işaretleri oluşmuş olabilir ancak bu politik seviyede değildi. Bence her iki tarafzaten yorucu olan bir ilişkiye daha fazla zarar vermenin kısıtlı olduğunu ortaya koyacak” dedi.   

 

 

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!