GeriGündem Türkiye- Suriye Bölgesel Turizm Toplantısı yapıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye- Suriye Bölgesel Turizm Toplantısı yapıldı

Türkiye ile Suriye arasındaki turizmi canlandırmak amacıyla düzenlenen ‘Türkiye- Suriye 4'üncü Bölgesel Turizm Toplantısı’ Suriye’nin sahil kenti Lazkiye'de yapıldı.

Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, değerlerin erken korunup, kültürel mirasın gün ışığına çıkarılmasında ortak çalışmalara imza atıldığı zaman çok önemli kazançlar elde edileceğini belirterek, “Suriye’ye her koşulda kapımız açık” dedi.

Suriye Turizm Bakanı Saadallah Aga El Kale ile Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un başkanlığındaki Lazkiye Meridien Otel'de yapılan toplantıya, Hatay Valisi Ahmet Kayhan, Lazkiye Valisi General Zahid Hacı Musa, Antakya Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Yeloğlu, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Suriye Türkiye Şam Büyükelçisi Halit Çevik ile çok sayıda Türk ve Suriyeli işadamı katıldı.

 Her iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Başaran Ulusoy, iki komşu ülke arasındaki bu toplantılar sonucunda alınan kararlarla turizmdeki hedefleri yükseltmek istediklerini söyledi. Uzak pazarlara girmek için Türkiye ile Suriye'nin ortak çalışmalar yapması gerektiğini belirten Ulusoy, “Türkiye de Suriye de bu pazar için gerekli zengin bir tarihe, mirasa sahiptir. Eksiklerimizi gidermek suretiyle, beklentilerimizi de belirleyip, ortak çalışmalara imza atmaya mecburuz. Deniz, kara ve hava ulaşımında belirlenecek ortak çalışmalarla, her türlü engelin aşılacağına inanıyoruz. Geçmişten gelen gönül dostluğunu şimdi iki kardeş gibi her konuda geliştirmek için yola çıktık. Hedefimiz elimizde bulundurduğumuz potansiyelleri harekete geçirerek, birlikte kazanmaktır” diye konuştu.

Bakan Atilla Koç ise geç kalmadan ortak birlikteliğin sağlanması gerektiğini belirtti. Değerlerin erken korunup, kültürel mirasın gün ışığına çıkarılmasında ortak çalışmalara imza atıldığı zaman çok önemli kazançlar elde edileceğini anlatan Koç şunları söyledi:

“Komşumuza eğitim olsun, teknik olsun destek vermeye hazırız. Biz bürokratların işi, turizm sektörünün önündeki bürokratik engelleri aşmaktır. Bunun için ben ve meslektaşım ne gerekiyorsa, yapmaya hazırız. Yeter ki turizmciler bu ortak çalışmayı destekleyip, harekete geçsin. Yunanistan Çin pazarını ele geçirmek için sürekli görüşmeler yapıyor. Çin ve Japonya pazarı için zeminimiz hazır. Brezilya'yı da ihmal etmemek lazım. Yakın tarihte Bakanlık olarak, Riyad, Bulgaristan, İslamabad ve Yeni Delhi'de müşavirlik ofisleri açıyoruz. Bu yerlerde ortak çalışabiliriz. Bürokrasiyi düşünmeyin. Bürokrasi devlete hakim olursa, o zaman da devlet olmaz. Türkiye de Suriye de bu işi ciddi, disiplinli ve eksiksiz yürütmelidir.”

“Sizler misafir değil ev sahibisiniz” diyerek sözlerine başlayan Suriye Turizm Bakanı Saadallah Aga El Kala da her iki ülkenin turizm potansiyeli yönünden zenginliğinin kısa zamanda dünya pazarında gerekli ilgi ve desteği görmesinin, düzenli ve sistemli plantasyonla mümkün olabileceğini anlattı.

 Karşılıklı bilgi alışverişinin her ülkenin turizm konusunda önemli mesafeler sağladığını anlatan Saadallah Aga El Kala, “Bu ortak ve dostane ilişkilerden çok önemli kazanımlar elde edeceğimize inanarak, gecikmeden çalışmaya hazırız. Sorumluluklarımızın arttığını biliyoruz. Şimdi sıra turizm sektörünün lokomotifi olan temsilcilerde. Ortak çalışmalardan kazançlarımız ortada. Mersin-Lazkiye deniz otobüsü seferleri, giriş harçlarının 50 Dolardan 10 Dolara düşürülmesi ve ülkemizin Türk işadamlarına sunduğu olanakları örnek gösterebiliriz” dedi.

Daha sonra konuşan Hatay Valisi Ahmet Kayhan ise Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarının 2 aya kadar modern hale getirileceğini, aynı zamanda Hatay Havaalanı’nın da tamamlanacağını hatırlattı.

“BİRLİK, DİRLİĞE YANSIYACAK”

Lazkiye Valisi General Zahid Hacı Musa ise, geçmişten gelen ortak kültürel değerlerin bütün dünyaya pazarlanmasında Suriye yönetimi ve halkına düşecek görev ve sorumluluklara hazır olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Ortak proje, ortak çalışma ve birliğimiz, dirliğimize de yansıyacak. Turizm yatırımlarımıza ağırlık kazandırmak suretiyle, gelişmeleri ve yol haritamızı birlikte izleyerek, Avrupalı'ya, Asyalı'ya, Uzakdoğulu'ya sunmalıyız.”

İki gün süren toplantılarda bölge valileri ile sektör temsilcilerinin öneri ve beklentileri, oluşturulan komisyonlar tarafından dikkate alınıp not edildi. Öneriler içerisinde Mersin-Lazkiye feribot seferlerine, İskenderun ve Alanya’nın da dahil edilmesi istendi. Ayrıca, 5’inci toplantının Hatay’da yapılması kararlaştırıldı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False