GeriGündem Türkiye risk sermayesinin yeni gözdesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye risk sermayesinin yeni gözdesi

Türkiye risk sermayesinin yeni gözdesi
refid:14287550 ilişkili resim dosyası

İnternetten elektrikli otomobillere kadar geniş bir yelpazede imzalanmayı bekleyen çok sayıda anlaşmayla, Türkiye melek yatırımcıların ve risk sermayesi şirketlerinin yeni gözdesi haline geldi.

İstanbul’da 15-16 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan yıllık EBAN-İş Meleği Ağı toplantısına yaklaşık 300 katılımcının gelmesi bekleniyor.

 

Konferans'a gelecek olan risk sermayesi şirketleri ve kuruluş aşamasında finansal destek sağladıkları şirketlerin daha sonra elde ettiği kârına ortak olan girişimciler, yani melek yatırımcılar, internetten elektrikli arabalara kadar çok sayıda sektörde Türkiye'deki yatırım fırsatlarından haberdar olacaklar.

 

Yatırımcıları ülkeye çeken birçok faktör var. Ekonominin oldukça sağlıklı olması bunların başında geliyor. Yüksek öğrenim görmüş yazılım ve elektrik mühendislerinin çokluğu, hükümetin Ar-Ge çalışmalarına vergi indirimleri sağlaması ve her geçen gün biraz daha yaygınlaşan internet kullanımı ise diğer unsurlar olarak sıralanabilir.

 

Uluslararası bağımsız araştırma şirketi comScore’a göre, Türkler dünyanın en aktif internet kullanıcıları arasında. Şirket, Türkiye’yi Almanya, Fransa, Rusya ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük beşinci internet pazarı olarak gösteriyor.

 

ABD ve Kanada’dan sonra Facebook’ta en fazla üye sayısına sahip üçüncü ülke olan Türkiye’de en çok ziyaret edilen yerler içinde Google ve Facebook gibi yabancı siteler yer alsa da Doğan Online, Nokta.com ve New York merkezli Tiger Management Corp.’dan yatırım alan MyNet gibi ülkenin kendi internet markaları var.

     

AVRUPADA İYİ TEMSİL EDİYORLAR 

Türk şirketler kendilerini yurtdışında da oldukça iyi temsil ediyor. Türkiye’de doğan ve eğitimini Amerika’da tamamlayan Türk iş dünyasının dev ismi Alphan Manas, Mart ayının başında Fransız otomobil yedek parçaları üreten Heuliez şirketini satın almak için 30 milyon dolarlık bir teklif sundu. Bugün çıkan haberlerde ise, Fransız şirket, bu teklifi yetersiz bulduğunu açıkladı.

 

Brightwell Holdings adlı bir özel yatırım şirketine sahip olan Manas, birçok farklı alana yönelmiş durumda. Temiz teknoloji de bunların içinde. Şirketin diğer yatırımları arasında, Greenway Solar, Türk-İsrail ortak girişimi olan bu şirket, Kuzey Afrikalı DeserT ec ile birlikte yeni girişimler gerçekleştirmeyi planlıyor.

   

YATIRIMCILARIN YOĞUN İLGİSİ

Manas’ın şirketi, küresel piyasalardan ilgi çeken tek Türk firma değil. Manas gibi Türkiye’de doğan ve eğitimini ABD’de tamamlayan girişimci Bülent Çelebi tarafından kurulan, İstanbul merkezli AirTies, Avrupa, Orta Doğu ve Africa’nın en hızlı büyüne teknoloji şirketlerini sıralayan Deloitte Technology Fast 500 EMEA 2009’da 75 şirketin içinde 4’üncü sırada yer aldı.

 

2009 yılında toplam 36 milyon dolar gelire sahip olan şirket, beş yıl içinde yüzde 5,951 büyüdü ve denetim şirketi Deloitte’un genel sıralamasında 21’inci sıraya ulaştı.

 

Teknoloji sektörüne ilk olarak ADSL ile giren ve VoIP ve IPTV gibi girişimlerle büyüyen AirTies, Yunanistan, Ukrayna, Rusya gibi ülkelerin geniş bant altyapısına uygun ürünleri sayesinde, uluslararası piyasadan büyük ilgi görüyor.

 

Diğer yandam, Londra merkezli risk sermayesi şirketi Bing Bang Ventures’ın ortaklarından olan Türk girişimci Pamir Gelenbe, 21-22 Şubat tarihleri arasında, Türkiye’de düzenlenen NuBridge Risk Sermayesi Zirvesi’ni düzenledi. Aralarında, Accel Partners, Index Ventures, Wellington Partners, Tiger Global Management, VenTech, Holtzbrinck ve Endeavor Vision gibi Avrupa’nın saygın risk sermayesi şirketleri katıldı.

 

Gelenbe, bu zirvenin ardından, Avrupalı risk sermayelerinin Türk şirketlerle kendi anlaşmalarını imzalamaya başladığını ancak anlaşmalar üzerinde çalışmaların devam etmesinden dolayı, Türk şirketlerin ismini veremeyeceğini belirtti. Türk girişimci, “Şu anda Türkiye’de gerçekten büyük bir heyecan yaşanıyor” dedi.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False