GeriGündem Türkiye’nin süper bilgisayar yükselişi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin süper bilgisayar yükselişi

Türkiye’nin süper bilgisayar yükselişi
refid:6558570 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Türkiye, Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Projesi ile 353. sıradan girdiği TOP500 Süperbilgisayar Ligi’nin Haziran’da açıklanacak yeni listesinde daha da üst sıralara çıkmaya hazırlanıyor.

İTÜ tarafından 2004 yılından beri yürütülen ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenen Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi (National Center for High Performance Computing) Projesi, HP teknolojilerine dayalı süperbilgisayar ile Türkiye, TOP500 (www.top500.org) Süperbilgisayar Ligi’ne girdi.

 

1993 yılında başlayan Süperbilgisayar Projesi, yüksek başarımlı bilişim trendlerini izleyen saygın bir platform yaratıyor. En güçlü 500 süperbilgisayarın ve bunların konuşlandığı merkezlerin listesi yılda iki kez bu proje tarafından açıklanıyor. Sistemlerin sıralanmasında Linpack karşılaştırmalı değerlendirmesi başarım ölçütü olarak alınıyor. Listede sistemlerin özellikleri ve temel uygulama alanlarına dair bilgiler de yer alıyor.

 

Küresel ısınmadan araç dayanıklılık testlerine kadar her alanda süperbilgisayar

 

Süperbilgisayar, hayatın pek çok alanında kullanılabilecek ve doğrudan ya da dolaylı olarak bireylerin hayatını etkileyebilecek imkanlar sunuyor. Örneğin, küresel ısınmanın tartışıldığı bu günlerde, bizi bekleyen iklim değişikliklerini süperbilgisayar ile öngörmek mümkün olabiliyor. Süperbilgisayar aracılığıyla, küresel iklim değişiminin etkilediği bölgelerde yapılan hesaplamalar sonucunda iklim modellemeleri ortaya çıkarılıyor ve gerçekçi senaryolar geliştiriliyor. 

 

Süperbilgisayarın kurumlara sağlayabileceği faydaların en çarpıcı örneklerinden bir diğeri de otomotiv sektöründen geliyor. Normal koşullarda, araçlar için uygulanan çarpışma dayanıklılık testlerinde belirli sayıda araç laboratuar ortamında sınanıyor. Oysa süperbilgisayar ile sınırsız sayıda araç sanal ortamda çarpıştırılarak test edilebiliyor. Böylece araçlar fiziksel ortamda hasar görmeden, zaman ve emek kaybı yaşanmadan, süperbilgisayar aracılığıyla güvenilir sonuçlar elde ediliyor.

 

Şimdi iki kat daha güçlü

 

HP ve Intel’in teknolojik desteği ve tamamıyla Türk bilişim firması olan Proline’ın entegratörlüğü ile Türkiye’nin ilk süperbilgisayarını kuran İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), TOP500 listesine giren bilgisayar sistemini güncelleyerek gücünü iki katına çıkardı. Bu yeni gelişme, 22 Mayıs Salı günü İTÜ Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda teknoloji meraklılarıyla paylaşıldı.

 

Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi Projesi’nde yer alan süperbilgisayar, 1000 işlemciden oluşuyor. Kamu kaynakları ile gerçekleştirilen bu projeyle, akademik ve endüstriyel araştırmalara hesaplama gücü sunmanın ötesinde, bu alanda uzman insan kaynağı ve bilgi birikiminin sağlanması, yüksek başarımlı bilişim uygulamaları için bir sinerji merkezi oluşturulması hedefleniyor.

 

Deprem simülasyonundan hava tahminine tüm hesaplamalar

 

Süperbilgisayar, uçak-gemi tasarımlarından ekonomik öngörülere, deprem simülasyonlarından savunma sanayiine pek çok alanda yüksek maliyetlerle ve ancak yurtdışında gerçekleştirilebilen çalışmaların ülkemizde yapılmasına olanak tanıyacak. Ayrıca birçok teknik uygulamayı da basitleştirerek, tasarımcılar için ciddi zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak. Örneğin, iki gerçek arabanın laboratuvar ortamında kullanıldığı araba çarpışma testleri, süperbilgisayar ile sanal ortamda yüzlerce farklı senaryo ile gerçekleştirilebilecek.

 

Yurtdışında süperbilgisayar ile deprem modellemesi de yapılıyor. Örneğin Güney Kaliforniya’daki olası deprem etkileri TeraShake Projesi kapsamında modelleniyor ve araştırılıyor. Çıkan sonuçlar ile şehir ve bina tasarımlarına daha gerçekçi yeni standartlar getiriyor.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle