Türkiye İsrail'e ders vermeden önce kendine bakmalı

Türkiye İsraile ders vermeden önce kendine bakmalı

Jerusalem Post gazetesi köşe yazarı Michael Freund, Tel Aviv’in Ankara’dan resmen özür dilemesinin ardından Türkiye’ye ateş püskürdü. Yazar “Türkiye önce kendine baksın” ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

İsrail ve Türkiye arasında hafta başından bu yana yaşanan gelişmeleri değerlendiren Freund, Haaretz ve Yedioth Ahronoth gibi basın organlarında çıkan ve Danny Ayalon’u eleştiren yazıları eleştirdi.

 

Bu yazıları kaleme alan kişilerin İsraillilerin özsaygısının ne kadar düşük seviyelerde olduğunu gösterdiğini ifade eden yazar, bu kişileri “Türkiye’nin İslam merkezli yönetiminin İsrail ve Yahudi karşıtı söylemlerine odaklanmak yerine Ayalon’u standart diplomatik tavrın dışına çıktığı için topa tutmakla” eleştirdi.

 

“Açıkçası ben Ayalon’un herhangi bir şey için özür dilemesi gerektiğini düşünmüyorum” diyen Freund, İsrail’in bağımsız bir devlet olarak onurunu zedeleyenlere karşı cevap verme hakkı olduğunu ve Ayalon’un gururlu davranış için tebrik edilmesi gerektiğini belirtti.

 

Haberin Devamı

Ayalon’u eleştirenlerin Türkiye’nin AK Parti hükümeti altında gün geçtikçe daha radikal bir tavrı benimsemeye başladığını belirten yazar, Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin İran ve Suriye gibi radikal ülkelerle dost olmaya başladığını savundu.

 

Freund bu süreçte Ankara’nın İsrail’e karşı artan bir düşmanlık geliştirdiğini belirtti ve buna örnek olarak Pazartesi günü Erdoğan’ın, Lübnan Başbakanı Said Hariri’yle birlikte düzenlediği basın toplantısındaki sözlerini gösterdi.

 

"ERDOĞAN ÖNCE TÜRKİYE'Yİ DÜZELTSİN"

“Birileri Erdoğan’a İsrail’e ders vermeye başlamadan önce kendi ülkesinde düzeni sağlaması gerektiğini hatırlatmalı” diyen yazar, Türkiye’de Kürtlerin onyıllar boyunca zorunlu yerinden edilme politikalarına maruz kaldığını, geçen ay polisin bir grup Kürt siyasetçi ve eylemciyi tutukladığını yazdı.

 

 “Tutuklananlar arasında İnsan Hakları Derneği Başkanı Muharrem Erbey de vardı. Erdoğan’ın bunun için ‘bahanesi’ nedir merak ediyorum” diyen yazar, Başbakan’ın İsrail’in Filistin’i “işgalini” eleştirdiğini ancak Türk askerlerinin de Kıbrıs’ta benzer bir konumda olduğunu savundu.

 

Son olarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de önemli bir aktör olduğunu ve geçmişte laik Müslüman demokrasi için başarılı bir örnek olduğunu savunan Freund, bu döenmin sona erdiğini bugün Erdoğan ekibinin ülkeyi farklı bir tarafa yönelttiğini belirtti.

 

Haberin Devamı

“Türkiye’nin, İsrail’den soğuması kendisini ilgilendirir; bizim bu konuda yapabileceğimiz pek bir şey yok” diyen yazar, İsrail’in gerçekleri görmesi gerektiğini savundu.

Haberle ilgili daha fazlası: