GeriGündem Türkiye, İspanya'nın tacını elinden aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, İspanya'nın tacını elinden aldı

Belçika'nın La Derniere Heure gazetesi, turizm alanında ‘‘Türkiye'nin, İspanya'nın tacını elinden aldığını’’ yazdı. Gazete, birinci sayfasının sürmanşetinden verdiği haberinde, bu yıla kadar Belçikalı turistlerin en fazla ilgi gösterdikleri ülkenin İspanya olduğunu, ancak bu tercihin artık değiştiğini, Türkiye'nin bir numaraya yerleştiğini duyurdu.

Belçika Tur Operatörleri Birliği (ABTO) sözcüsü Veerle Deboeck, La Derniere Heure gazetesine yaptığı değerlendirmede, ‘‘Türkiye'de insanların ilgisini çeken çok şey bulunduğunu, otel altyapılarının çok yeni ve modern olduğunu, fiyatların cazip görüldüğünü, Türkiye'nin son yıllarda büyük adımlar attığını, sağlık alanındaki sorunları da tamamen aştığını’’ anlattı.

Deboeck, Türkiye'deki arkeolojik ve kültürel zenginlikler üzerinde dururken, ‘‘Türkiye'nin tamamını değil, sadece bir bölgesini gezmek için bile birkaç yıl gerekir’’ dedi.

Gazete, geçen yıl Yunanistan'ın elinden ikinciliği alan Türkiye'nin, bu yıl İspanya'yı da geride bırakarak birinciliği elde etmesinin bir turizm zaferi olduğunu ama kimseyi şaşırtmadığını da kaydetti.

ABTO verilerine göre, Türkiye'ye 1999'da 150 bin Belçikalı turist giderken, bu sayı 2000'de yüzde 72 artarak 257 bin oldu. 2001'de Türkiye'ye giden Belçikalı turist sayısının ise 400 bine yaklaştığı ifade edildi.


Antalya'ya 116 ülkeden turist geldi


Antalya Havalimanı istatistiklerine göre, dünyanın 176 ülkesinden 116'sının vatandaşları Antalya'da tatil yapıyor. Adını söylerken zorlandığımız, hatta haritada yerlerini bile bulmakta güçlük çektiğimiz bu ülkeleri bizler tanımadan, onların vatandaşları ülkemizi ve Antalya'yı tanıdı. Yetkililer, Antalya'ya yılbaşından bu yana hava yoluyla 2 milyon 700 bin 326 turist geldiğini ve Almanlar'ın ilk sırada yer aldığını bildirdi. Bu ülkenin turistlerini, sırayla Ruslar ve Hollandalılar izledi.

Antalya'da tatil yapan turistler arasında Barbados, Droning Maud, Grenada, Fiji, Togo, Botswana, Sierra Leone, Kongo, Umman, Nauru, Saint Lucia, Swaziland, Belize, Andorra, Kribati, Seyşeller, Cape Verde, Komor İslam Cumhuriyeti, Malagazy, Maldive Adaları ve Morişus ile Trinidad ve Tobago'nun vatandaşları da bulunuyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False