Türkiye, ilk enerji bakanını kaybetti

İsmet İnönü’nün partiyi gençleştirme hareketi çerçevesinde 38 yaşında bakan yaptığı eski CHP Denizli Milletvekili Hüdai Oral, dün kalp ve akciğer yetmezliği sonucu vefat etti. Bir dönem TBMM Başkanvekilliği de yapan Oral, yarın memleketi Denizli’de toprağa verilecek.

DENİZLİ’den 5 dönem milletvekili seçilen, 1963 yılında kurulan 3’üncü İsmet İnönü hükümetinde ilk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Hüdai Oral, 80 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Politik yaşamının yanı sıra ünlü bir hukukçu olan ve avukatlık mesleğinde 55 yılını dolduran Hüdai Oral, salı günü Denizli’de toprağa verilecek.

Denizli’deki evinde 4 gün önce rahatsızlanan Hüdai Oral, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak yoğun bakıma alınmıştı. Durumu dün sabah kötüleşen Hüdai Oral, doktorların tüm çabasına karşın, saat 10.30’da kalp ve akciğer yetmezliği sonucu vefat etti.

BABASININ İZİNDE

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Arif Hüdai Oral, Denizli’nin Buldan İlçesi’nde 1925 yılında doğdu. Kurtuluş Savaşı’na katılan, İstiklal Madalyalı babası Hulusi Oral’ın TBMM’de 7. dönem CHP milletvekili ve CHP Denizli İl Başkanı olması, Hüdai Oral’ın yaşamında Cumhuriyet değerlerini ve politikayı öne çıkardı. İsmet İnönü’nün arkadaşlarından olan babası gibi İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitiren Oral, CHP Denizli İl Başkanlığı da yaptı.

İnönü’nün 1960’larda partideki gençleştirme hareketi çerçevesinde, CHP’nin genç, parlak siyasetçileri arasında yer alan Hüdai Oral, 1, 2, 3, 4 ve 18. dönemde Denizli’den beş kez milletvekili seçilerek TBMM’de yer aldı. TBMM Başkanvekilliği de yapan Oral, 25.12.1963-20.02.1965 döneminde İsmet İnönü Hükümeti’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak kabineye girdi.

EN GENÇ BAKAN

Görev aldığı ilk hükümette 38 yaşında en genç bakan olan Hüdai Oral, İsmet İnönü’nün gözde bakanları arasında yer aldı.

Oral’ın yeğeni Haşim Oral da halen CHP Denizli Milletvekili. Tansu Özkök ve Teoman Oral’ın babası olan Hüdai Oral, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’ün de kayınpederiydi. Hüdai Oral, yarın öğlen Denizli Yeni Cami’de kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Keban’ın mimarlarından

1961’de Meclis’e giren Hüdai Oral, kısa sürede İsmet İnönü’nün ilgisini çekmeyi başardı. İki yıl sonra, 38 yaşında kabinenin en genç üyesi olarak Enerji Bakanlığı’na oturan ilk isim oldu. Oral, sık sık İnönü’ye bilgi verdiği Keban Barajı’nın yapımındaki katkıları nedeniyle Elazığlılar tarafından ‘fahri hemşeri’ ilan edildi.

SODEP’in kurucusu

TBMM’de bulunduğu sürece yaptığı çalışmalarla takdir toplayan Hüdai Oral, Adalet Komisyonu Başkanlığı yaptığı dönemde Anayasa Mahkemesi’nin kurulmasına öncülük etti. Oral, 12 Eylül sonrasında Erdal İnönü’nün başkanlığında 6 Haziran 1983’te kurulan Sosyal Demokrasi Partisi’nin (SODEP) kurucuları arasında yer aldı. 1982’te vetolar nedeniyle seçime giremeyen Hüdai Oral, 1987’de 5. kez Meclis’e girmeyi başardı.

NE DEDİLER?

Siyasetin duayeniydi

Eski Denizli Barosu Başkanı Behçet Çomakoğlu: Denizli’nin siyasetteki duayenini kaybettik. Siyasetle yatıp, siyasetle kalkardı. Avukat olarak da çok aktif ve çalışkandı. Denizli’de gezmediği köy ve mahalle kalmamıştı.

AKP Milletvekili Mehmet Salih Erdoğan: İlerlemiş yaşına rağmen siyasette ve avukatlıkta heyecanını hiç kaybetmedi. Ailesine başsağlığı diliyorum. Denizli bir ustasını kaybetti.

CHP Denizli Milletvekili Haşim Oral: Siyasette bir ekoldü. CHP kimliğini ondan öğrendim. Onun izinden gideceğim. Denizli’ye büyük hizmetleri vardı. Denizli ve Türk siyaseti için acı bir kayıp.
Haberle ilgili daha fazlası: