Türkiye’den gitmem

PKK'nın ölümle tehdit ettiği Kürd-Der Diyarbakır sözcüsü İbrahim Güçlü, "Mehmed Uzun gibi İsveç vatandaşıyım ama onlardan daha cesur olduğumu göstermek için gitmiyorum" dedi.

PKK’nın tehdit ettiği Kürd-Der Diyarbakır Sözcüsü İbrahim Güçlü, ‘Mehmed Uzun gibi İsveç vatandaşıyım, ama onlardan daha cesur olduğumu göstermek için İsveç’e gitmiyorum’ dedi.

PKK’dan ölüm tehdidi aldığını açıklayan Kürd-Der Diyarbakır Sözcüsü İbrahim Güçlü, ‘İsveç vatandaşım. Ama çekinmediğimi göstermek için İsveç’e gitmiyorum’ dedi. Aksiyon dergisinde yayınlanan, PKK’nın olduğu ileri sürülen 250 kişilik ölüm listesiyle ilgili haberde Güçlü’nün adı Mehmed Uzun ve cinayete kurban giden Hikmet Fidan’la birlikte geçiyordu. Güçlü şöyle konuştu:

İNFAZ YERİ

Tehdit mektubu, 25 Ağustos’ta Diyarbakır’dan ve beni yakından tanıyan, izleyen biri tarafından gönderildi. Muhtevası ve üslubu PKK’ya yakın çevreden geldiğini gösteriyor. Mektupta infaz yeri olarak belirtilen, Diyarbakır-Mardin karayolundaki tarihi ‘On Gözlü Köprü.’ Çok sadist ruhlu olduğu için tüpleri bağlayarak beni havaya uçuracağını söylüyor. Bu sadist ruhlulara tehdit ettikleri kişilerin kendilerinden daha cesur olduğunu göstermek istiyorum. Kürt yazar Mehmed Uzun, tehdit ve provokasyondan kaygı duyduğu için İsveç’e dönmek zorunda kaldı. Uzun, çok eski arkadaşımdır. 1970’lerde hapishanede birlikteydik. 1976’da Türkçe-Kürtçe Rızgari dergisinin yazı kurulundaydık. Siyasi çalışmalar yaptık. Uzun gibi ben de İsveç vatandaşıyım. Çekinmediğimi göstermek için İsveç’e gitmiyorum.

PKK KUŞKUSU ARTIYOR

PKK, tehditin kendisinden kaynaklanmadığının ortaya çıkmasını istiyorsa kendi yayın organlarında açıklama yapmalı, ‘Bu liste ve mektupların bizimle ilgisi yoktur’ demeli. Bunu yapmazsa, Hikmet Fidan’ın öldürülmesinde PKK’nın rolü olduğu düşünülecek ve önemli bir sorumluluk çıkacaktır. PKK sorumluları, kendi yayınları ve internet sitelerinde iç ve dıştaki muhalefeti fiziki olarak ortadan kaldıracakları gibi pervasız açıklamalar yapıyor. Bu da PKK ile ilgili kuşkuların artmasına yol açıyor. Bundan vazgeçsinler. PKK’dan bana şu ana kadar ‘Tehditin bizimle ilgisi yok, üzgünüz’ gibi bir açıklama ya da haber gelmedi. Bekliyorum.

ÖCALAN’I ÖLDÜRTMEK İSTEMİŞİM

1990’da kendi yayın organları Serxwebun gazetesinde aleyhimde kampanya başlatmışlardı. Aylarca sürdü. PKK’lı yeğenimin itiraflarına dayanarak, onun aracılığıyla Öcalan’ı öldürtmek istediğimi iddia etmişlerdi. 40 yıldır Kürt davasında çalışıyorum. Silah değil akılla kendimi korudum.
Haberle ilgili daha fazlası: