Türkiye '3 Maymun'la Cannes'da

Türkiye 3 Maymunla Cannesda

Cannes Film Festivali'nde yarışacak filmler dün Paris'te düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Haberin Devamı

Bu yıl 14-25 Mayıs tarihlerinde 61'incisi düzenlenecek olan Uluslarası Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışacak filmler dün Paris'te düzenlenen basın toplantısında açıklandı.
Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan "3 Maymun" filmiyle üçüncü kez Altın Palmiye adayı olarak seçildi. Festivalin paralel bölümlerinden "Belli Bir Bakış"ın jüri başkanlığını ise Fatih Akın yapacak.
Bundan önce Şerif Gören'in "Yol", Yılmaz Güney'in "Duvar", Tevfik Başer'in "Elveda Yabancı" ve geçen yıl Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" filmleri Altın Palmiye için yarışmışlardı. Bu filmlerden "Yol" Altın Palmiye ödülünü kazanmıştı.
Nuri Bilge Ceylan, jüri başkanlığını Amerikalı aktör Sean Penn'in yapacağı festivalde Jean Pierre ve Luc Dardanne ikilisi, Clint Eastwood, Atom Egoyan, Arnaud Desplechin, Wim Wenders gibi ünlü yönetmenlerle yarışacak. Senaryosunu Nuri Bilge Ceylan-Ebru Ceylan ve Ercan Kesal'ın yazdığı "3 Maymun"da Yavuz Bingöl, Hatice Arlan ve Ercan Kesal oynuyor. Film, yalanlarla parçalanarak ilişkileri bozulmuş bir ailenin gerçekleri saklayarak 'bilmemek, görmemek ve duymamak'tan yola çıkarak "3 maymunu" oynayıp bir arada kalma çabalarını anlatıyor.
"Koza" adlı ilk kısa filmiyle de Cannes'da yarışmaya seçilen Nuri Bilge Ceylan, 2002 yılında "Uzak" (Jüri Büyük Ödülü ve erkek oyuncu ödüllerini kazanmıştı), 2006'da da "İklimler"in ardından "3 Maymun"la üçüncü kez Altın Palmiye adayı olarak bir rekora da imza atacak.
Cannes'da yarışmak harika
Ünlü türkücü ve oyuncu Yavuz Bingöl rol aldığı "Üç Maymun"un Altın Palmiye için yarışacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu açıkladı: "Bu harika bir olay, çok mutluyum. Biliyorsunuz Altın Palmiye için yarışan filmdeki oyuncular da otomatikman En İyi Oyuncu ödülü için de yarışıyor. Nuri Bilge Ceylan gibi usta bir yönetmenin filminde rol almak büyük bir onur."

İŞTE YARIŞACAK YÖNETMENLER

Festival afişinin tanıtıldığı basın toplantısında açıklanan "Altın Palmiye" adayı filmlerle yönetmenlerinin adları şöyle sıralandı:

Nuri Bilge Ceylan (Üç Maymun)

Haberin Devamı

Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne (Le silence de Lorna)

Arnaud Desplechin (Un Conte de Noel)

Clint Eastwood (Changeling)

Atom Egoyan (Adoration)

Ari Folman (Waltz with Bashir)

Haberin Devamı

Philippe Garrel (La frontiere de L’aube)

Matteo Garonne (Gomorra)

Charlie Kaufman (Synecdoche New York)

 

Haberle ilgili daha fazlası: