GeriGündem Turkcell:"Aycell tehtidiyle karşı karşıyayız."
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell:"Aycell tehtidiyle karşı karşıyayız."

Turkcell'in yeni CEO'su Muzaffer Akpınar, şirketin 2001 yılında uğradığı zarardan ekonomik krizi sorumlu tuttu. Akpınar, Turkcell'in Aycell'in rekabet tehdidiyle karşı karşıya olduğunu da öne sürdü.

Financial Times Gatezesi, Türkiye'deki SPK mevzuatı uyarıncayaklaşık 450 milyon dolar,ABD sermaye piyasası mevzuatına göre ise186 milyon dolar zarar açıklayan Turkcell'le ilgili olarakyayınladığı haberinde, Şirket yönetiminin bu zarardan ülkedeki ekonomik krizi sorumlu tuttuğu belirtildi. Gazete, Turkcell'in yeni CEO'su Muzaffer Akpınar'ın geçen yıldaki zarların 2000 yılında sağlanan 227.9 milyon dolarlık karla karşılaştırdığını belirtirken Akpınar'ın 2001 rakamının beklenebileceği kadar iyi olduğu değerlendirmesini de yansıttı.

 Şubat devalüasyonuna ve yüzde 8.5 oranındaki ekonomik daralmaya da işaret edilen haberde gelirlerinin tümüne yakın bölümünü lira olarak sağlayan ancak 1.6 milyar dolarlık bir döviz borcu olan Turkcell'in finansman sorunun etkilerini, maliyetlerini ve sermaye harcamalarını düşürerek bir ölçüde hafiflettiği kaydedildi.

Akpınar, 2002 yılına ilişkin beklentileri de dile getirken "Beklendiğimiz gibi ekonomik durum, yılın ikinci yarısında iyileşirse, 2002 ortalaması, 2001 ortalamasından iyi olacak" dedi. Financial Times, buna karşın Turkcel'in ne zaman kara geçeceği konusunda bir şey söyleyemeyen Akpınar'ın, şirketin Tk Telekom tarafından kurulan cep operatörü Aycell'den kaynaklı bir rekabet tehdidi ile karşı karşıya olduğu konusunda uyarı yaptığını da belirtti.

İngiliz gazetesi, Akpınar'ınTelekomünikasyon Kurulu'nun Turcell'in ülke çapındaki alpyapısını, Telecom İtalia Mobil ve İş Bankası tarafından ortaklaşa kurulan Aria ile paylaştırma girişimlerine karşı yürüttüğü yasal mücadeleyi de savunduğunu kaydetti.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False