Türk basınında ‘zor yıl’a veda

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Aralık 31, 1997 00:00

Basın Konseyi, Türk basınının, 1997 yılını baskı, engelleme, gözaltı ve tutuklamalarla geçirdiğini, bu dönem içinde bir radyo sahibinin öldürüldüğünü, 3 gazetecinin silahlı saldırıya uğradığını, 96 gazetecinin gözaltına alındığını, 16 gazetecinin de tutuklandığını bildirdi.

Basın Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, 1997 yılı Türk basını açısından değerlendirildi.

Açıklamada, ‘‘Türk basınının, demokratik düzene geçtiğinden beri belki de en baskılı, sancılı ve sıkıntılı dönemi 1997 yılının ilk 6 ayında yaşadığı’’ savunularak, şu görüşlere yer verildi:

‘‘Bu dönemde iktidarda olan Refahyol Hükümeti'nin üyeleri, basına tehditler savurup hedef gösterici demeçler verdi. Yayın kuruluşları kapatıldı ve sansür senaryoları yazılmak istendi. Refahyol Hükümeti'nin hedef gösterici yayınlar yapan bazı yayın organlarının basına karşı olumsuz tavırlarından cesaret alan şehir eşkıyası, televizyon stüdyolarını basıp terör estirdi. Refahyol Hükümeti'nden sonra işbaşına gelen Mesut Yılmaz başkanlığındaki Anasol-D Hükümeti'nin özgür basın için verdiği vaatlerle rahat edeceğini sanan Türk basını, özünde hiçbir şeyin değişmediğini kısa zamanda anladı.’’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli ise 1997'nin basın açısından siyahlar ve beyazlarla dolu geçtiğini belirterek, ‘‘Sonuçta galiba siyahlar ağır basıyor’’ dedi. Güreli, 1997'yi değerlendirirken kara bir yıl yaşandığını belirtti. Güreli,‘‘Bir yandan yasalardan kaynaklanan yasaklamalar ve yargılamalar, bir yandan şiddet içerikli saldırılar demokrasinin ayıplarını, kara yanını oluşturdu. 1998'in basın ve düşünce açıklama özgürlüğünün herkes tarafından kullanılabileceği bir yıl olmasını diliyorum’’ diye konuştu.

Hukuk devletiyle bağdaşmayan çeteleşme olaylarının üzerine gitmesi ve demokratik rejimi savunucu yayınlar yapan basının, zaman zaman meslek ilkelerinin ihmal ettiğini söyleyen Güreli, promosyonlara rağmen tirajların gerilemesinin üzücü olduğunu vurguladı.

Haberle ilgili daha fazlası: