GeriGündem Turizmde Bodrum tartışması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turizmde Bodrum tartışması

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın gece saat 24.00'ten sonra uygulanan müzik yasağının bu yıl da süreceğinin açıklanması, Ege'deki turistik merkezlerde sıkıntı yarattı. Turizmciler, ‘‘Gece yarısından sonra müziği kapatmayı düşünenler, Bodrum'u da kapatsın’’ dedi. Antalya'da bulunan Turizm Bakanı Erkan Mumcu ise Tantan'ın açıklamasının yanlış anlaşıldığını söyledi. Mumcu, bu işletmelerin çalışma saatlerinin bakanlığınca belirlendiğini söyledi.

Turizm işletmecileri

Müziği kapatırsanız, Bodrum'u da kapatın

Turizm mevsimiyle birlikte geçen yıl yaşanan tartışma yeniden gündeme geldi. İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın ‘‘Hakkari ya da Bodrum, hiç fark etmez. Müzik bu yıl da saat 24.00'te kesilecek’’ açıklaması, Ege ve Akdeniz'ki turistik tesis işletmecilerinin sert tepkisine neden oldu. Turizm Bakanı Erkan Mumcu ise, Tantan'ın yanlış anlaşıldığını belirterek şunları söyledi:

İLETİŞİM KAZASI

‘‘Yine tipik bir iletişim kazasıyla karşı karşıyayız. Ben Sayın Bakanla konuştum. O bu yönde bir beyanının olmadığını ifade etti Sayın Bakanın söz ettiği konu, turizm işletmelerini içermiyor. Sayın Bakan'ın söz ettiği şey, çevre kanunundan kaynaklanan limitlerdir. Kanun, özellikle gürültüye ilişkin stardartları ortaya koymuştur. Bu saatten bağımsız olarak 90 desibel limiti ile sınırlandırılmıştır. Turizm işletmeleri de, çevre kirliliği, gürültü kirliliği yaratacak girişimlerde bulunulmamalıdır.’’

TANTAN SÖZ VERMİŞTİ

TÜROB Bodrum Temsilcisi Halil Özyurt, TÜROB'un 11 bölge temsilcisi olarak geçen kasım ayında İçişleri Bakanı Tantan'ı ziyaret ettiklerini belirterek ‘‘Bakan bize ‘Ben sahte turizmi de, gerçek turizmi de biliyorum. Bodrum, Antalya gibi gerçek turizm yapan yörelerde kısıtlama olmayacak' demişti. Şimdi Hakkári ile Bodrum'u bir tutmasına anlam veremiyorum. Karara direneceğiz’’ diye konuştu. TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Semih Adıyaman, gürültü kirliliğinin önlenmesi konusunda mücadeleye katılabileceklerini ifade etti. Adıyaman, ‘‘Ancak tüm kuruluşları aynı potanın içine alıp müzik 24.00'te kesilecek demek ek bir sıkıntı getirecek ve imaj zedeleyecek. Turizm sektörü ile görüşmeden böyle bir kararın alınması yanlış, uygulanması da zor’’ diye görüş belirtti.

SAAT KARGAŞASI

Tantan’ın ‘‘Bu karara turistik belgeli tesisler de uymak zorunda. Değiştirmek Turizm Bakanlığı'nın uhdesinde değil’’ açıklamasına da tepki geldi. Turizm Bakanlığı İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ayla Mirmahmutoğulları ‘‘Turistik belgeli tesislerin çalışma saat ve koşulları Turizmi Teşvik Yasası'nın 20'nci maddesi gereği bakanlığımıza verildi. Bakanlığımızın valiliklere gönderdiği genelgede müziğin 04.00'e kadar yapılabileceği belirtilmiştir’’ dedi. Türkiye Otelciler Birliği Onursal Üyesi, Asım Geniş, müziğin değil, gürültü yapan işyerlerinin kapatılması gerektiğini söyledi. TÜRSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Demren de ‘‘Bu bir şok ve tatsız olur. Yabancı turistlerin beklentisi değişik. Gelen mutsuz ayrılır’’ dedi. Kuşadası TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Yılmaz Mola, uygulamanın esnafı isyana sürükleyeceğini öne sürdü.

YASALARI UYGULUYORUZ

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ise, turistik yörelerde saat 24.00'ten itibaren eğlence yerlerinde müzik çalınmaması konusundaki uygulama için dün yöneltilen soruları şöyle yanıtladı:

‘‘Açma-kapama saatleri, mevzuata göre hazırlandı. Orada TCK'da, saat 24.00'ten sonra hiçbir şekilde gürültüyle komşusunu veya bir başkasını rahatsız edilemez diyor. Bu yasanın amir hükmü. Biz kendimiz kural koymuyoruz. Biz yasaların yönetmeliğini çıkarıp ona göre uygulamaya sokuyoruz ve insanlara hatırlatıyoruz.’’

10 milyar doları rüyamızda görürüz

Turistik işletme sahipleri Saadettin Tantan'a seslenerek şöyle konuştular:

‘‘Bodrum ile Hakkári arasında büyük fark var. Kimse eğlenmek için Hakkári'ye gitmiyor, ama aralarında Hakkarililerin de bulunduğu yüz binlerce insan, eğlenmek için Bodrum'a geliyor. Müziksiz tatil, eğlence olamaz. Eğlence hayatı dünyanın her yerinde olduğu gibi Bodrum'da da gece yarısından sonra başlıyor. Bu tür uygulamalarla hem Bodrum'u, hem turizmi öldürürüz. Turizmde hedeflenen 10 milyar dolar döviz girdisini de rüyamızda görürüz.’’

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan

Hakkari, Bodrum fark etmez müzik 24.00'te kapanacak

Turizm Bakanı Erkan Mumcu

Turistik işletmeler

bakanlığımızın kontrolünde

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False