Türbanı öğrenci çözdü

Üniversitelerin YÖK'e sunduğu rapor, türban sorunun büyük ölçüde çözüldüğünü ortüyü koydu. Rapora göre, 100 kızdan 85'i türbanı çıkardı. 4 aydır sürdürülen ‘‘konuşma-ikna’’ yönteminin bu sonucun alınmasında büyük rol oynadığı bildirildi.

YÖK raporlarına göre üniversitelerdeki türbanlı her 100 genç kızdan en az 85'i mevzuata uyarak başını açtı. Bazı üniversitelerde bu oran yüzde 100'e ulaştı.

Üniversiteler, öğrenci kayıtlarının başlamasından itibaren uygulanmaya başlanan türban yasağına ilişkin olarak YÖK'e rapor verdiler ve izlenen ‘konuşma-ikna’ yönteminin 4 aylık sonuçlarını duyurdular.

YÜZDE 85'İ AÇTI

Her üniversite, öğretim yılı öncesini esas alarak ‘kız öğrenci / türban takan öğrenci’ oranını aktardığı raporunda, ‘uygulama sonu mevcut durum’ değerlendirmesi yaptı. Raporlarda, yapılan görüşmeler sonunda, öğrencilerin büyük bölümünün başını açtığı bildirildi. Buna göre, özellikle ‘kız öğrenci / türbanlı öğrenci’ oranının yüzde 45'e kadar çıktığı üniversitelerde dahi, başını açan öğrenci sayısında önemli artış oldu. Bazı üniversitelerde yüzde 75'lerde kalan başını açma oranı, bazı üniversitelerde yüzde 100'e ulaştı.

EYLEMLER DIŞARDAN

İzzet Baysal, İnönü, Fırat, ODTÜ, Gazi, ve Karadeniz Teknik Üniversitesi rektörleri, sorunun çözümünde diyaloğun önemli bir rol oynadığına dikkat çekerek, ‘‘Sonuç, kızların zaferidir’’ değerlendirmesini yaptılar. Halen devam eden eylemlerin, üniversite dışından planlanıp desteklendiğine işaret eden rektörler, bu eylemler için ‘‘Cumhuriyete karşı ve sorunun çözümünden rahatsız olan kesimlerin provokasyonu’’ dediler.

İkna olmayana soruşturma

YÖK'ün, ‘Yürürlükteki mevzuata uygun kılık-kıyafet zorunluluğu’ öngören genelgesiyle başlayan uygulamanın, sorunlu üniversitelerdeki sonuçları şöyle:

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde öğrenim gören 3 bin 600 kız öğrenciden, 620'si türbanlı. Öğretim yılı başında, 420 öğrenci mevzuata uyarak hemen başını açtı. 4 ay içinde başı örtülü öğrenci sayısı 70'e düştü. Mevzuata uymamakta direnenler hakkında soruşturma açıldı.

Yaklaşık 10 bin kız öğrenciden 2 bin 430'unun türban taktığı Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde, yüzde 23 olan türbanlı öğrenci sayısı yüzde 4.5'a düştü. Türban takmakta ısrar eden 454 öğrenci hakkında, disiplin soruşturması açıldı.

Malatya İnönü Üniversitesi'nde yüzde 27 olan ‘kız öğrenci / türban takan öğrenci’ oranı, yüzde 8'e düştü. Buna göre, 5 bin kız öğrenciden 1350'si türbanlıyken, 600'ü hemen başını açtı. Bir kısmı okulu bırakırken, başını açmamakta direnen 300 kız öğrenci hakkında soruşturma açıldı. Bunlara önce kınama olmak üzere disiplin cezası verilmeye başlandı. İkinci aşamada, bir hafta-bir ay arası uzaklaştırma cezası verilecek öğrencilerden, ‘‘Başımı açıyorum’’ diyenlerin cezalarının kaldırılacağı ilan edildi.

Elazığ Fırat Üniversitesi'ndeki 3 bin 200 kadar kız öğrenciden yüzde 45 kadarının türbanlıyken, bunların yüzde 90'ı başını açtı. Mevzuata uymamakta direnen toplam 216 öğrenci hakkında soruşturma açıldı. Bunlardan biri başını açarken, 9'una uyarma, 6'sına kınama cezası verildi. Diğerleri hakkında soruşturma sürüyor.

Halen 4 bin kız öğrencinin okuduğu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde, tüm öğrenciler başını açtı.

Türban yasağını yalnız bina içi, ders, laboratuvar ve sınavlarda uygulayan ODTÜ'de türbanlı öğrenci sayısı 6'ya indi. 2'si Malezyalı ve Arap olan bu öğrenciler hakkında soruşturma açıldı ve ilk ceza uygulandı.

Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi de, türban sorunu için ‘‘Yüzde 100'e yakın çözüldü’’ ifadesi kullandı.

Uludağ Üniversitesi'nde, uyarıları dikkate almayan ve mevzuata aykırı giyinmekte ısrar eden 120 kız öğrenci hakkında soruşturma başlatıldı.

Ege Üniversitesi'nde, büyük boyutlarda bir türban sorunu olmadığı belirtilerek, 32 bin öğrenci içinde türban takan ve sayıları 250-300 civarında kalan kız öğrencilerin derslere başörtüsüz girdiklerini bildirildi. Türbansız derse girme konusunda ikna olmayan ve sorun çıkaran 23 öğrenci hakkında disiplin soruşturması açıldı.Haberle ilgili daha fazlası: