Tunceli'de hain saldırı: İki şehit

Tuncelide hain saldırı: İki şehit

Pülümür Vadisi'nden geçen Tunceli-Erzincan Karayolu'nun 35'inci kilometresindeki Bilgili Mevki'inde, PKK'lı teröristlerin yola döşediği yaklaşık 500 kilo patlayıcının, askeri aracın geçişi sırasında uzaktan kumanda ile patlatılması sonucu, 2 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.

Haberin Devamı

Zırhlı aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama alanında, 2 metre derinliğinde, 4 metre genişliğinde bir çukur oluşurken, zırhlı araç yolun kenarındaki Pülümür Çayı kenarına uçtuğu kaydedildi. Araç içerisinde 2'si ağır olmak üzer toplam 4 asker yaralanırken, yaralılar önce karayolu ile en yakında bulunan Şehit Mehmet Jandarma Karakolu'na getirildi. Yaralı askerler, daha sonra helikopterle Tunceli Devlet Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı. Buradaki doktorların tüm müdahalesine rağmen ağır yaralı 2 asker şehit olurken, yaralı 2 askerin tedavisine ise devam ediliyor.


Tuncelide hain saldırı: İki şehit


Patlama sonrası kent merkezinden çok sayıda kobra helikopterleri, kaçmaya çalışan PKK'lıları etkisiz hale getirmek amacıyla olayın yaşandığı bölgenin çevresindeki muhtemel kaçış güzergahlarını yoğun bombardıman altına aldı. Kaçan PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla da güvenlik güçleri de karadan takip operasyonuna devam ediyor. Öte yandan çatışma ve patlamalar nedeniyle kent merkezine yaklaşık 3 saatten beri elektrik verilemiyor.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığından, Tunceli'de yol kenarına yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 2 askerin şehit olduğu, 2 askerin de yaralandığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Tunceli'nin Alacık bölgesinde yürütülen operasyonda, saat 11.00 sularında Tunceli-Pülümür karayolunda yol kontrolü yapan unsurların geçişi esnasında, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce önceden yola döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettirildiği belirtildi.

Patlama sonucu iki askerin şehit olduğu, iki askerin ise yaralandığı ifade edilen açıklamada, yaralıların helikopterle derhal hastaneye sevk edildiği kaydedildi.

Açıklamada, "Bizleri derin bir üzüntüye boğan bu menfur ve alçakça gerçekleştirilen saldırıda hayatlarını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Milletimize başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan kahraman personelimize acil şifalar temenni ediyoruz" denildi.

Haberle ilgili daha fazlası: