Tunceli'de Anadolu Parsı sevinci

Tuncelide Anadolu Parsı sevinci

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, Tunceli'nin Pülümür ilçesine bağlı Boğalı Köyü Karagöz Deresi'nde 18 Temmuz'da bulunan ölü hayvanın, Anadolu parsı yavrusu olduğunun anlaşıldığını açıkladı.

Haberin Devamı

"Anadolu parsının bir defada 2 ila 5 yavru doğurduğu düşünüldüğünde, söz konusu hayvanın diğer aile bireylerinin ülkemizde yaşadığı gerçektir" ifadesini kullanan Deligöz, Anadolu parsının Türkiye'de yaşadığının tespit edilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Deligöz, yaptığı açıklamada, Bölge Müdürlüğüne bağlı Tunceli'nin Pülümür ilçesi Boğalı Köyü Karagöz Deresi mevkisinde uzun süre su içerisinde kalmış ölü bir hayvan olduğu ihbarı üzerine ekiplerce olay yerinde yapılan ilk incelemede, söz konusu hayvanın kedigiller familyasından olduğunun görüldüğü kaydetti.

Hayvanın uzun süre su içerisinde kalması dolayısıyla yeterince tanınmaması nedeniyle gerekli tespitlerin yapılması için doku örnekleri alındığını, gen tesbiti ve DNA analizleri için TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezine gönderildiğini aktaran Deligöz, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şağdan Başkaya'nın ölü hayvanın fotoğraflarını görmesi üzerine leşin Anadolu parsı olduğunu belirlediğini anlattı.

Tuncelide Anadolu Parsı sevinci
Tunceli'de "Anadolu parsı" iddiasıDeligöz, "İşbirliği halinde yapılan çalışmalarda, ölü bulunan hayvanın Anadolu parsı yavrusu olduğu, bir parsın bir defada 2 ila 5 yavru doğurduğu düşünüldüğünde söz konusu hayvanın diğer aile bireylerinin ülkemizde yaşadığı gerçektir. Türkiye'nin, Anadolu parsının yaşam alanı olduğunun tespit edilmesinin mutluluğunu yaşamaktayız. Bu, yaban hayatının çeşitliliği ve zenginliğini ortaya koymaktadır" diye konuştu.

İskeleti Malatya ve Tunceli'de sergilenecek

Çürümeye başlayan hayvanın vücudunda herhangi bir ateşli silah ya da darp izine rastlanmadığını bildiren Deligöz, 50 santimetre uzunluğundaki hayvan ölüsünün yavru olduğunu kaydetti. Söz konusu yabani hayvan ölüsünün gerekli inceleme ve tetkiklerin yapılması için Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesine teslim edildiğini anlatan Deligöz, burada yapılacak bilimsel çalışmalardan sonra Anadolu parsının iskeleti Malatya Yaban Hayatı tanıtım müzesi ve Tunceli'de sergileneceğini söyledi. Deligöz, bölge müdürlüklerinin yaban hayatını fotokapanlarla yakından izlediklerini vurguladı.

Haberle ilgili daha fazlası: