GeriGündem Tuncel kararı neden şimdi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuncel kararı neden şimdi?

Tuncel kararı neden şimdi?
refid:25463792 ilişkili resim dosyası

BDP’li tutuklu vekiller krizi henüz aşılamamışken İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in PKK üyeliğinden aldığı 8 yıl 9 aylık hapis cezası onanarak kesinleştiği için cezaevine girmesi gündeme geldi.

Tuncel’in avukatlığını da yapan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Sonradan elde edilen delillerle yargı yönlendirilerek mahkumiyet verildi. Zaten bir vekilin tutuklu olması kabul edilemez. Sebahat Tuncel 2’nci dönem seçildikten sonra niye şimdi bu karar onandı? Yargıtay 9. Ceza Dairesi önünde o kadar dosya dururken, Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru kararı varken, Anayasa 90 varken, niye tutuksuz bir dosyada böyle bir karar veriliyor? Bu durum düşündürücüdür.”

Tuncel: Karar siyasi

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi tarafından örgüt üyeliği davasında 8 yıl 9 ay hapis cezası onanan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, hakkında verilen kararın hukuki değil siyasi olduğunu ifade etti. Tuncer, şunları söyledi: “Bu davanın başından beri yerel mahkemede görüldüğü ve Yargıtay’a gönderildiği sırada siyasi bir karar olduğunu ifade etmiştik. Bu saatte yapacak bir şey yok. Siyaseten yargı kararını vermiştir. HDP’nin yürüyüşünden korkmuşlardır. Demokratik siyasetin önünü engellemiştir. Kürt sorununa çözümsüzlükten yana bir yaklaşımdır. Demokratik siyaset alanını kapatma girişimidir. Biz sadece siyaseti parlamentoda yapmadık. Türkiye halklarıyla birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Bundan sonra top parlamentodadır. Bizim değil sistemin krizidir. Çözmek isterlerse çözerler. Avukat arkadaşlarımız hukuki girişimde bulunacaklar. Ancak bir sonuç çıkacağını düşünmüyoruz. Kürt milletvekilleri tahliye edilmedi. Bu demek ki bizimle sınırlı kalmayacaktır. Yargıtay da başka dosyalarda devreye konulacaktır. Binlerce arkadaşlarımız cezaevindeyken bizim ceza almamızın anlamı yok. Türkiye siyaseti kazanmayacak. Türkiye’yi büyük krize ve kaosa sürükleyeceği ortadadır.”

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False