GeriGündem Tüm sürüngenler zararlı değildir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüm sürüngenler zararlı değildir

Havaların ısınmasıyla kış uykusundan uyanıp ortaya çıkan sürüngenlerin gelişigüzel öldürülmesi doğanın dengesini bozarken, Türkiye’nin canlı zenginliğine ciddi zarar veriyor.

Türkiye Herpetoloji (sürüngenleri ve amfibileri inceleyen bilim dalı) Derneği Başkanı Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, Türkiye’deki kertenkele türlerinin hiç birisinde zehir bulunmadığını, sadece 15 çeşit yılanın zehirli olduğunu söyledi. Türkiye’de 29 kurbağa, 10 kaplumbağa, 64 kertenkele ve 52 yılan türü yaşıyor. Prof. Dr. Olgun, kertenkelelerin, yılanların korunması, en azından yaşam ortamlarında kendi hallerine bırakılması çağrısında bulundu: “Çünkü bunlar, biyolojik çeşitlilik ve besin zinciri içerisinde önemli yer tutmakta. Gelişi güzel ortadan kaldırılması, zehirli oldukları gerekçesiyle yok edilmeleri sakıncalı. Bu hayvanların beslendikleri fare gibi türler insanlar için daha zararlıdır, sayıları artabilir, hastalıklar yaygınlaşabilir.”
Sadece zehirli yılanlara karşı dikkatli olunmasını öneren Prof. Dr. Olgun, zehirsiz yılanların göz bebeklerinin yuvarlak, zehirli yılanların ise elips şeklinde olduğunu kaydetti. Zehirli yılan türlerinin yüksek yerlerde yaşadığını, gündüz saatlerini taş altlarında geçirdiğini, özellikle haziran ve temmuz aylarında hava karardıktan sonra, hem besin aramak hem de üremek amacıyla bulundukları yerden çıktığını belirtti. Prof. Dr. Olgun, “Ülkemizde yılan ısırmasına bağlı ölüm kaydı yoktur. Sadece yılan ısırması sonucu ölümler olduğu yönünde duyumlar vardır” dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False