TÜBİTAK’ta 2. sahte diploma

TÜBİTAK’ta 2. sahte diploma

TÜBİTAK’a bağlı Kamu Sertifikasyon Merkezi eski Başkanı Hasan Başaran’ın tutuklanmasının yankıları sürerken, kuruma sahte diploma ile uzman olarak alındığı anlaşılan Cevdet Aydın’ın da tutuklandığı ortaya çıktı.

Haberin Devamı

TÜBİTAK’a 2012’de alınan Aydın’ın sorgusunda lisans diplomasının sahte olduğunu kabul ettiği ve 25 Aralık 2014’de cezaevine gönderildiği bildirildi. Aydın’ı Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden ‘mezun gibi’ gösteren diplomasının Ankara 3. Noteri tarafından onaylandığı da saptandı. İfadesi alınan noterin ise konu hakkında bilgisi bulunmadığını söylediği aktarıldı.

KANUNEN SUÇ, DİNEN HARAM

Aydın ve Başaran’ın atama kararlarında imzası bulunan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dinlenmesine ilişkin davada sanık olan dönemin TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz ise Hürriyet’e “Sahte diploması olan bir insan, bilinerek işe alınır mı? Kanunen de suç, dinen de haram. Kim yaptıysa cezasını çeksin. Hasan Başaran aynı diploma ile 7 yıl Kocaeli Belediyesi’ne bağlı Kent-Kont şirketinde müdürlük yapmış. Bunun da araştırılması lazım” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: