GeriGündem TSK'dan 'takip' açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  399
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TSK'dan 'takip' açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri, kozmik odada arama yapan "hakimin takip iddiaları" ile ilgili , "yaşananların toplumu ne hale getirdiği ortada" açıklamasını yaptı. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında araçta bulunun personellerden birinin aşçı birinin de marangoz olduğu da belirtildi.

          

Genelkurmay Başkanlığından, dün bir ihbar üzerine durdurulan iki araçtaki askeri personelin Cumhuriyet Savcılığı incelemesinin ardında saat 22.00'da serbest bırakıldığı belirtilerek, “Olayın, bir şüphe üzerine yapılan ihbar ve bu ihbara yönelik olarak icra edilen bir uygulama olduğu anlaşılmış ise de son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir” denildi.

Dün Ankara'yı geren takip ve aramanın fotoğrafları          

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamanın tam metni:

1.Bugünkü bazı medya organlarında dün bir hakimi takip ettiğinden şüphe edilen iki aracın durdurularak arandığı, bu araçların askeri ve içindeki şahısların da askeri personel olduğu haberlerine yer verilmiştir.

2.    Olayın cereyan tarzı aşağıdaki şekilde olmuştur;

            a.    31 Aralık 2009 saat 12:30 civarında, Uğur MUMCU caddesinde birbirinden bağımsız olarak idari görevle seyir halinde olan beyaz renkli iki ayrı askeri araç polisler tarafından durdurulmuştur.

             b.    Durdurulan bu araçların askeri araç olduğunun anlaşılması üzerine olay yerine Merkez Komutanlığı ekipleri çağrılmıştır.

             c.    Söz konusu araçlar ve içindeki personel, durdurma ve arama kararını veren Cumhuriyet Savcısının isteği üzerine saat 14:00 civarında Ankara Merkez Komutanlığına götürülmüşlerdir.

             ç.    Burada Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan tespitlerde;

(1)   Araçlardan birisinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait olduğu ve içinde iki şoför er ile bir uzman çavuş aşçının bulunduğu,

(2)   Diğer aracın ise, Garnizon Komutanlığına ait olduğu ve içinde iki şoför (biri onbaşı biri er), bir elektrik teknisyeni er ve bir marangoz erin bulunduğu anlaşılmıştır.

3.    İlgili Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan inceleme sonucunda, söz konusu askeri personel dün gece saat 22:00 civarında serbest bırakılmıştır.

4.    Olayın, bir şüphe üzerine yapılan ihbar ve bu ihbara yönelik olarak icra edilen bir uygulama olduğu anlaşılmış ise de, son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir.

5.    Konuya ilişkin olarak gerekli işlemler başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.           

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle