GeriGündem TSK: Hava aracı düşürüldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  311
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TSK: Hava aracı düşürüldü

TSK: Hava aracı düşürüldü
refid:30327643-spot ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

TSK Suriye sınırında milliyeti belirsiz bir hava aracı düşürüldüğünü açıkladı. Öte yandan, insansız hava aracı Orlan üreticisi "St. Petersburg Teknoloji Merkezi" temsilcisi Türkiye'de düşürülen insansız hava aracının kendi şirketlerine ait olduğu haberlerini yalanladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bugün Suriye sınırında ülkemizin hava sahası içerisinde milliyeti bilinmeyen bir hava aracı tespit edilmiş; üç defa ikaz edilmesine rağmen hareketine devam etmesi üzerine, sınırda devriye görevi icra eden uçaklarımız tarafından angajman kuralları çerçevesinde ateş edilerek düşürülmüştür.

TSK: Hava aracı düşürüldü

'BİZİM ŞİRKETİMİZE AİT DEĞİL'

İnsansız hava aracı Orlan üreticisi "St. Petersburg Teknoloji Merkezi" temsilcisi Türkiye'de düşürülen insansız hava aracının kendi şirketlerine ait olduğu haberlerini yalanladı.

Rus haber ajansı Ria Novosti’nin haberine göre, şirket temsilcisi tarafından yapılan açıklamalarda, "Türkiye Genelkurmay Başkanlığı'nı kaynak göstererek sosyal medyada yer alan düşen insansız hava aracının fotoğrafları daha çok hazırlanmış bir bilgi provokasyonuna benziyor. Yayınlanan fotoğraflardaki kesinlikle Orlan değil. Rusya'da böyle planörlü insansız hava aracı üretilmiyor. Resimdeki insansız hava aracı kesinlikle uçakla vurulmamış. Çünkü cephane fırlatılması halinde kevgire dönerdi. 'Hava-hava' roketinden bahsetmeye bile gerek yok" ifadesi yer aldı.

Şirket temsilcisi, insansız hava aracını vurmadan önce Türk savaş uçaklarının pilotlarının kimi ve nasıl şekilde 3 kere uyardıklarını merak ettiğine dikkat çekti ve "Bizim Genelkurmay Başkanlığımız Suriye'de uçak ve insansız hava aracının kaybolduğuna dair tüm haberleri yalanladı. Bu açıklama en üst düzeyde Rusya Genelkurmay başkan yardımcısı tarafından yapıldı" dedi.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı Silahlı Kuvvetleri Baş Karargahı Ana Harekat Komutanı Korgeneral Andrey Kartapolov, Türkiye'nin kendi topraklarında Rus insansız hava aracını vurduklarına dair tüm haberleri yalanlamıştı. Kartapolov, Rusya'nın tüm insansız hava araçlarının askeri binalarda bulunduğunu belirtmişti. Ayrıca, Rusya Savunma Bakanlığı Resmi Temsilcisi İgor Konaşenkov, Rusya'nın tüm uçaklarının Suriye'de görevlerini tamamladıktan sonra birimlerine geri döndüklerini bildirmişti.

TÜRKİYE KİMİN İHA’SINI DÜŞÜRDÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine verilen görevi angajman kuralları çerçevesinde kararlılıkla uygulamaktadır.

TSK: Hava aracı düşürüldü

DÜŞÜRÜLEN HAVA ARACI İHA

Türk jetlerince düşürülen aracın insansız hava aracı olduğu anlaşıldı. Türkiye Hava Sahası’nın 3 kilometre kadar içinde sınırda devriye uçuşu yapan F 16’lar tarafından tespit edilen insansız hava uçağına elektronik dalga gönderilerek İHA’nın komutası ikaz edildi. Ancak ikazlara rağmen İHA Türkiye Hava Sahası içinde uçmaya devam edince F 16’lar tarafından vurularak düşürüldü. İHA’nın enkazına ulaşıldığı ve üzerinde de milliyetini belirleyecek bir ibarenin bulunmadığı bildirildi. Kaynaklar uçağın Suriye’ye ait olabileceğini değerlendiriyor. Suriye’nin elindeki İHA’ların büyük çoğunluğu İran yapımı. - Uğur ERGAN / ANKARA


TSK: Hava aracı düşürüldü

DOLAR GÜN İÇİ ZİRVESİNİ GÖRDÜ

Reuters'ın haberine göre dolar/TL Suriye sınırında bir hava aracının TSK tarafından düşürüldüğü haberinin ardından günün en yüksek seviyesi olan 2.9090’a çıktı. Düşürülen hava aracının İnsansız Hava Aracı (İHA) olduğunun açıklanmasıyla dolar 2.90’ın altına geriledi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY: TÜRKİYE, RUS UÇAĞINI DÜŞÜREBİLİRDİ

ANKARA-MOSKOVA İLİŞKİLERİ HAVADA GERİLDİ


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle