TRT'nin Eurovision kararı belli oldu

TRTnin Eurovision kararı belli oldu

Eurovision Şarkı Yarışması'nı bu yıl protesto ederek katılmayan TRT, yarı final ve finali yayınlayıp yayınlamamayı tartışıyordu. Bugün yapılan toplantıdan 18 Mayıs'ta yapılacak finalin TRT ekranlarından yayınlanmaması kararı çıktı.

Haberin Devamı

TRT yetkililerinden edinilen bilgiye göre yönetim, Eurovision konusunda ikiye bölündü. Bir grup, "Madem bu yıl protesto ettik, bunu yarışmayı yayınlamayarak sürdürelim" derken; diğer grup, "Sadece finali yayınlayalım" önerisi getirdi.Ancak TRT'nin son kararı  yarı final ve finali yayınlamama oldu.     
                 
TÜRKİYE PROTESTO ETTİ        
 
TRT Genel Müdürlüğü, bu yıl İsveç'in Malmö kentinde düzenlenecek Eurovision 2013 Şarkı Yarışması'na katılmama kararı almıştı. Bu karara gerekçe olarak ise "Avrupa Yayıncılar Birliği'nin (EBU) 'ayrıcalıklı' üyeleri Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya'nın son yıllarda elde ettiği 'başarısız sonuçlar' dolayısıyla geçen yıl yarışma için izleyici oylarının etkisinin yüzde 50'ye indirilmesi" gösterilmişti. Ayrıca bu ülkelerin yarı final elemelerine katılmadan doğrudan finalde yarışmaları da 'haksızlık' değerlendirilmişti.    
 Türkiye, 1976, 1977 ve 1979 yıllarında da yarışmaya katılmamıştı. Bu yılki yarışmaya ise Bosna-Hersek, Portekiz ve Slovakya da katılmayacağını duyurmuştu.
 
NEDEN EŞCİNSEL ÖPÜŞME Mİ?

/images/100/0x0/55eab77bf018fbb8f8922eb1

Eurovision'da Finlandiya adına yarışacak olan Krista Siegfrids'ın ülkesinde eşcinsel evliliğin yasak olmasını protesto etmek için hazırlık konserinde bir kadın dansçısıyla öpüşmesinin ardından gözler, TRT'ye çevrilmişti. Siegfrids'in protestosunu sürdürmesi halinde TRT'nin yayın akışını kesip kesmeyecaği, böyle bir sahneyi yayınlayıp yayınlamayacağı tartışma konusu olmuştu.

Haberin Devamı

Hürriyet, bu soruyu yönelttiği TRT yetkililerinden "Eğer böyle bir protesto olursa ve Eurovision rejisi de bu görüntüyü yayınlarsa, biz de aynen yayınlarız" yanıtını almıştı.

İŞTE TRT'NİN AÇIKLAMASI:

Bilindiği üzere Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) düzenlemiş olduğu Eurovision Şarkı Yarışması’nın puanlama sistemine itiraz etmiş ve yaptığı itirazın kabul görmediğini anlayınca da 2013 Eurovision Şarkı Yarışması finallerine katılmama kararı almıştı.
Bu yüzden TRT Kurumu ilkelerinden taviz vermemek adına, 2013 Eurovision Şarkı Yarışması’nın finallerini yayınlamama kararı almıştır.
Önümüzdeki sene durum değerlendirmesi ayrıca yapılacaktır.
Kamuoyuna duyurulur.

  TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Haberin Devamı

   


 

Haberle ilgili daha fazlası: