Travestiye kimlik ve genelev yok

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, travestilere genelevde çalışma izni verileceğini açıkladı ama bundan çabuk vazgeçildi. Üst düzey bir Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilisi, ‘‘Travestilere genelevde çalışma izni kesinlikle verilmeyecek. Ters ilişki ananelerimize aykırı. Devletin ters ilişkiye çanak tutması söz konusu olamaz’’ dedi.

Travestilere genelev izni tartışması İçişleri Bakanlığı'nın, Sağlık Bakanlığı'yla ortaklaşa hazırladığı fuhuşla mücadele tüzüğü değişiklik taslağı ile gündeme geldi. Taslağa göre, 1961 yılında kabul edilen ‘‘Genel Kadınlar ve Genelevlerin Tabi Olacakları Hükümler ve Fuhuş Yüzünden Bulaşan Zührevi Hastalıklarla Mücadele Tüzüğü’’ kaldırılacak, yerine, ‘‘Fuhuşun Kontrolü ve Fuhuşla Bulaşan Hastalıkların Önlenmesine ilişkin tüzük’’ getirilecekti. Tüzük taslağında, hayat kadınlarına ‘‘seks çalışanı’’ deniyordu. ‘‘Seks çalışanı’’ ise ‘‘Fuhuş yapmayı meslek edinen ve bu nedenle komisyon tarafından tescil edilen kişi’’ olarak tarif ediliyordu. Aynı tüzükte ‘‘fuhuş’’ ise ‘‘Bir kişinin, maddi çıkar karşılığı, değişik kişilerle cinsel ilişkide bulunması’’ olarak tanımlanıyordu. Bu tüzük taslağı, Tantan tarafından yaklaşık iki ay önce kamuoyuna aktarıldığında, ‘‘seks çalışanı’’ deyimiyle, ‘‘Travestilere genelevde çalışma’’ olanağı getirildiği, böylece bazı cadde ve yolları işgal eden kadın görünümlü erkeklere engel olunacağı öne sürülüyordu.

Devlet, sapık yasa çıkaramaz

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görevli üst düzey bir yetkili, travestilerin genelevde çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: ‘‘Olur mu öyle şey. Ters ilişkiye giren, kadın görünümündeki erkeklere genelevde çalışma izni verilir mi hiç?. Tövbe tövbe. Ters ilişki, bizim örf adet ve ananelerimize uymaz. Travestilere kesinlikle genelev izni vermeyeceğiz.’’

Aynı emniyet yetkilisi, ‘‘Homoseksüel ve travestiye genelevde çalıştırma izni verilmesini öngören tüzük çıkmayacak. Zaten o taslak aşamasındaydı. Şimdi o taslak yeniden değiştirilerek travesti izni kaldırılıyor. Devlet, hiç öyle sapıklıklara müsade eder mi? Devlet sapık yasa çıkarmaz’’ dedi. Üst düzey yetkili, ameliyatla kadın olan ve transseksüel diye tanımlanan kişilerin tıpkı kadın gibi pembe nüfus cüzdanı aldıklarını ve ancak o zaman bu kişilere genelev izni verildiğini söyledi.

AMELİYATLILARA PEMBE KİMLİK ZATEN VAR

Yetkili, ‘‘Ameliyatla kadın olup pembe nüfus cüzdanı alanlar isterlerse genelevde çalışabilir. Çünkü onların her yönüyle kadın olduğuna mahkeme karar veriyor. O zaman kadınların tüm haklarından faydalanabiliyorlar’’ dedi. Fuhuşla bulaşan hastalıklarla mücadeleyi hedefleyen bu tüzüğe eklenecek bir başka maddeyle, AIDS hastası olan kişilerin fuhuş yapmasına engel olunacak. AIDS hastası olanların, fuhuş yaparak ölümcül hastalığı başkalarına bulaştırmalarına engel olmak için bu kişilerin tedavi ve bakım masrafını devlet üstlenecek. Bu kişiler sürekli gözetim altında tutularak tedavi edilecek. AIDS hastası olduğu halde geçimini fuhuş yaparak sağlayan kişilere nasıl davranılacağı Sağlık Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri arasında tartışılıyor.

Üçüncü cins bizde olmayacak

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, kişinin ‘‘üçüncü cins’’ olduğunu gösteren 3-4-3 kodu Türkiye'de kullanılmayacak. Bu amaçla nüfus cüzdanında veya Uluslararası Aile Cüzdanları'nda yer alan bilgilerde herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Açıklamada, ‘‘Travesti, Eşcinsel’’ gibi tanımlamaları ifade eden ‘‘3-4-3 kodu’’nun kullanılmayacağı şöyle belirtildi:

‘‘TBMM İçişleri Komisyonu'nda, 4 Ocak 2001 tarihinde kabul edilen, kodlama sistemine göre hazırlanacak belgelerde, üye ülkelerin kendi iç mevzuatlarının öngördüğü bilgilere yer verilecektir. Türk mevzuatında insanların cinsiyeti sadece kadın ve erkek olarak tanımlanmıştır. Mevzuatımızda yer almayan başka bir cinsiyet (eşcinsel, travesti) tanımlamasının gerek ülkemiz resmi makamlarınca düzenlenecek belgelerde yer alması söz konusu değildir.’’

Sözleşmede yer alan ‘‘3-4-3 kodu’’nun yalnızca, ‘‘Kendi iç mevzuatında bunu cinsiyet tanımlaması olarak kabul etmiş bulunan ülkeler arasında gönderilen belgelerde kullanılabiliceği’’ vurgulandı. Açıklamada ayrıca, ‘‘Sözkonusu sözleşme, sadece üye ülkeler arasında, kişi hallerine ilişkin karşılıklı bilgi vermede kullanılmak üzere düzenlenen belgelerle ilgilidir’’ ifadesine yer verildi.

Bakanlık açıklamasında, ‘‘Nüfus cüzdanlarında ve aile cüzdanlarında yer alan bilgilerde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ayrıca, yeni tip nüfus cüzdanlarda da mevzuatımızda düzenlenmemiş bir konuya ilişkin herhangi bir bilginin yer alması mümkün değildir’’ denildi.

Haberle ilgili daha fazlası: