Trabzon seçim sonuçları 1 Kasım 2015 (milletvekili listeleri)

Trabzon seçim sonuçları 1 Kasım 2015 (milletvekili listeleri)

Trabzon seçim sonuçları hakkında tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Trabzon‘da 1 Kasım 2015 genel seçimlerde toplam 924 bin 380 seçmen bulunuyor. 7 Haziran seçimlerinde Trabzon’da Ak Parti, açık ara birinci olmuştu. 1 Kasım 2015 genel seçim sonuçlarını dakika dakika takip etmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Haberin Devamı

Trabzon seçim sonuçları büyük bir heyecanla bekleniyor. 1 Kasım 2015 genel seçiminde Trabzon’da toplam 561 bin 92 seçmen bulunuyor. 7 Haziran seçimlerine göre Trabzon’da 1861 seçmen artışı oldu.

Trabzon seçim sonuçları 1 Kasım 2015 (milletvekili listeleri)

7 Haziran seçimlerinde Trabzon’da birinci sırayı oyların yüzde 55.4’ünü alan Ak Parti kazanmıştı. CHP yüzde 21, MHP yüzde 17, HDP binde 8 oy almıştı. Trabzon’da Haziran seçimlerinde katılım oranı yüzde 83.46 olmuştu. En düşük katılım Araklı ilçesinde yaşandı. Araklı’da seçmenlerin yüzde 75.39’u sandığa gitti. En yüksek oran ise Tonya’da yakalandı. Tonya ilçesinde oy kullananların oranı yüzde 84.5 oldu.

Ak Parti geçen seçimlerde Trabzon’da 4 milletvekili çıkarmıştı. CHP ve MHP birer milletvekilini meclise sokmuştu. HDP milletvekili çıkaramamıştı.

1 Kasım 2015 seçimi için partiler milletvekili aday listelerini hazırladı. Trabzon seçim sonuçlarına göre Meclis’e girecek isimler belli olacak.

Haberin Devamı

1 KASIM 2015 SEÇİMLERİ TRABZON MİLLETVEKİLİ LİSTELERİ (sıra numarasına göre)

Ak Parti

Trabzon adayları

1) Süleyman Soylu, 2) Muhammet Balta, 3) Ayşe Sula Köseoğlu, 4) Adnan Günnar, 5) Salih Cora, 6) Ergin Aydın

CHP

Trabzon adayları

1) Haluk Pekşen, 2) Yavuz Karan, 3) Ahmet Kaya, 4) Murat Özçilingir, 5) İlker Bakıoğlu, 6) Cemil Bozbaş

MHP

Trabzon adayları

1) Koray Aydın, 2) Yavuz Aydın, 3) Hüseyin Örs, 4) Hasan Suiçmez, 5) İlyas Erdoğlu, 6) Gülen Demir

HDP

Trabzon adayları

1) Hüseyin Taka, 2) Turan Çavuşoğlu, 3) Tursun Baydar, 4) Mehmet Mustafa Olcayto, 5) Müge Yamanyılmaz, 6) Bülent Güngör

TRABZON SEÇİMLERİ

Trabzon seçimlerinde Ak Parti liderliğini koruyor. Ak Parti 4 puanlık bir kayıp yaşasa da 4 milletvekilini korumayı başardı.

HDP yüzde 1’in bile altına düşerek yüzde 3.6 oy alan Saadet Partisi’nin arkasında kaldı.

MHP de CHP’yi geçerek kentte ikinci parti oldu.

AK PARTİ’DE BİRİNCİ SIRADA SOYLU VAR

Trabzon seçimlerinde Ak Parti’de dikkat çeken isim Süleyman Soylu… Soylu, son konuşmasında "Bize kızanlara söylüyorum, biz ne yaptığımızı biliyoruz. Biz Türkiye'nin hangi istikamete gittiğini biliyoruz. 13 yıldır bir taraftan demokrasiyi, özgürlüğü yükselttik, bir taraftan da eğer egemenliğimize her hangi bir halel gelirse buna ait bir Türkiye'nin nasıl olabileceğini gösterdik. Biz boşuna IMF'ye borcumuzu ödemedik. Bugün bağımsızsak, kendi başımıza hareket edebiliyorsak, bugün Türkiye'yi sıkıştırıp, 'şunu yapın, şunu yapmayın' diye talimat almıyorsak, bugün güçlü, zengin, özgür ve demokrat bir Türkiye var diye" dedi.

MHP’DE KORAY AYDIN

Haberin Devamı

Trabzon seçimlerinde MHP’nin ilk sırasında Koray Aydın bulunuyor. Aydın son konuşmasında bunları söyledi:

"Ülkeyi 13 yıldır tek başına yöneten AKP, 'istikrar, istikrar' diyor ama işsizliği, özellikle de genç işsizliği bir türlü düşüremiyor. Genç işsizlerde oran yüzde 20'nin üzerindedir. Her ile üniversite açmakla övünen iktidar, mezunlarına iş üretemiyor, ancak mazeret üretiyor. Türkiye, atanamayan öğretmenler, atanamayan gıda mühendisleri, atanamayan bilişim mezunları, atanamayan ziraat mühendisleri gibi, her daldan mezunların atanamadığı veya işsizlikle boğuştuğu bir ülke haline gelmiştir”

 

Haberle ilgili daha fazlası: